Čistá pračka i svědomí: O vnitřek stačí pečovat 1× za měsíc za pomoci čisticího roztoku z octa

Fotografie: Depositphotos

Čištění pračky je důležitý proces, ne každý mu však věnuje náležitou pozornost. Prodlužuje totiž životnost celého stroje, obnáší přitom jen několik snadných kroků.

Kromě toho je potřeba nezapomenout na podstatné detaily, jako jsou zásuvka na prací prášek nebo záhyby těsnění. Panují také nejasnosti ohledně samotné frekvence, tedy jak často vlastně pračku čistit pro její optimální funkčnost a životnost. V zásadě je její vnitřek potřeba čistit jednou za měsíc. Usazený sediment a průběžně se tvořící vodní kámen mohou velmi snadno přispět k selhání zařízení. Vnější části pak umyjte aspoň jednou za týden, protože chytají hodně prachu.

Čistění vnitřku pračky

V tomto ohledu je třeba vyčistit vnitřek pračky, těsnění a hlavně zásuvky na prací prostředek.

  • Vyjměte zásuvku na prášek, kterou důkladně omyjte mýdlem a teplou vodou. Nesoustřeďte se jen na viditelné skvrny, celý povrch na sobě bude mít vrstvu.
  • Dovnitř pak nalijte půl šálku octa a jedlé sody.
  • Navolte správný prací cyklus, ideálně ekologický. Jakmile pračka dokončí celý program, máte vystaráno.

Problematika těsnění

Je třeba důkladně očistit všechna zákoutí zařízení, tedy i těsnění:

  • Papírovým ručníkem či ubrouskem nejdříve odstraňte všechny vlhké nečistoty. Pozor, mohou se trochu lepit.
  • V malé nádobě smíchejte ve stejném poměru vodu a ocet.
  • Do roztoku namočte měkký kartáč, kterým pak vyčistěte pryžový límec a další těsnění.
  • Jakmile dokončíte očistu, nechte dvířka pračky pootevřená. Zajistíte tak cirkulaci vzduchu a řádné vyschnutí.

Mytí vnější části pračky

Na důkladnou očistu vnějšku si opět připravte mycí roztok. Můžete použít například klasický saponát na nádobí, který zředíte vodou v poměru 1 : 2. Pak pro vlastní bezpečnost zařízení odpojte. V roztoku namočte houbičku, nezapomeňte ji důkladně vyždímat. Umyjte všechny vnější části a nenechte se zaskočit množstvím prachu. Zvýšenou pozornost věnujte dvířkám, na nichž se toho usazuje opravdu hodně. Pak ještě všechno přetřete hadříkem bez mýdla.

Další tipy pro životnost

Jednou za pár měsíců zkontrolujte všechny hadice. Předejdete tak výdajům za vážná poškození. Hledejte hlavně praskliny a vyboulení a všímejte si také stavu kování. Nejhorší je, pokud se nachází ve stísněném prostoru, snadno se zkroutí a předčasně prasknou.

Zárodkem problémů je i přetížení pračky. Každá má svůj limit náplně, což je obvykle méně, než se do ní reálně vejde prádla. Nejde také jen o objem, například takové džíny jsou těžší než šaty. Jakmile je pračka přeplněna, riskujete poškození motoru. Výsledek praní navíc rozhodně nebude optimální.

bílé prádlo
Fotografie: Pixabay

Na rovném povrchu a řešení potíží

Podceňovaným rizikem zůstává nerovnováha pračky. Hlavně při rekonstrukcích nebo jiném zásahu je pračka „dočasně“ uměle vyvážena. Na opatření se však zapomene a v tomto stavu funguje dál. Riskujete tak výraznější pohyb během praní (vibrace bubnu), což logicky vede k náchylnosti k poruchám. Nastavte tedy pračku jen pomocí jejích vlastních nožiček.

Jakmile se vám s pračkou začne dít něco nepatřičného, nemávejte nad tím rukou. I mírně uvolněné těsnění je zárodkem pro vážnější potíže.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]