Grilování milujeme, ale čištění grilu nesnášíme. Přitom je velmi důležité a nemělo by se na něj zapomínat. Jak na něj, abychom vše zvládli rychle, jednoduše a efektivně? Nejlepší je zvolit správný postup. Ten jsme rozdělili do 5 hlavních bodů. Pokud je budete dodržovat, bude váš gril bez námahy stále jako nový.
Vyjměte jednotlivé části
Než provádět čištění grilu přímo na něm, tak je lepší jednotlivé části vyjmout. Jde hlavně o rošt nebo o víko. Vše tak budete mít mnohem lépe přístupné. Můžete využít třeba tlakový čistič, či lépe využijete standardní metody mechanického čištění.
Použijte odmašťovač
To nejhorší při čištění grilu je nutnost odstranit mastnotu. Není to však až tak složité. Buď se dá odmašťovač koupit, ale je třeba počítat s tím, že v něm je chemie. Je proto lepší jít cestou přírodní. Použít můžete 200 g jedlé sody a šťávu z jednoho citronu. Díky tomu vytvoříte pěnu, která poslouží jako přírodní odmašťovač. Ten houbičkou nebo štětcem naneste na gril, nechte 10 minut působit a potom opláchněte a otřete.
Vezměte do ruky cibuli
Ne, nebudeme ji grilovat, ale pustíme se s ní do čištění grilu. Nebudete věřit tomu, jak moc efektivní tato přírodní metoda vlastně je. Stačí cibuli rozpůlit a danou polovinou během čištění grilu přejíždět po daném roštu. Pokud bude lehce teplý, není to na škodu. Snadno se zbavíte připálenin, stejně jako se zbavíte i zbytků potravin.
Použijte vodu
Na ostatní části grilu, jako je třeba grilovací náčiní a další doplňky, použijte vodu. Napusťte nádobu horkou vodu a vše do ní namočte. Špína povolí, a pokud přidáte i trochu saponátu, nebo vaší směsi sody s citronem, tak se i zbavíte mastnoty.
Vyjměte popel
Poslední krok při čištění grilu je vyjmutí popela. To dělejte, až když už je skutečně dokonale studený. Můžete ho vyhodit, nebo ho lze také nasypat na vaše záhony, kterým prospěje jako jednoduché přírodní hnojivo.
Fotografie: Pixabay