Odstraňování odolných skvrn z koberce bude od teď hračka. O vše se postarají běžné suroviny z kuchyně

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste se letos rozhodli, že do jarního úklidu zahrnete i čištění koberců, zkuste si některé z následujících metod, jak si práci usnadnit a zbavit se skvrn rychle a jednoduše.

Když už jarní úklid, tak pořádný. Jste-li právě uprostřed tohoto šílenství, nezapomeňte vyčistit i koberce. Můžete mít vymetenou každou pavučinku, všechno oblečení seřazené do komínků a okna zářivě čistá, ale jakmile zapomenete na koberce, veškerá vaše práce bude zbytečná, protože váš domov bude stále plný bakterií a roztočů, což bude mít negativní dopad na vaše zdraví.

Mýdlové vločky a bramborový škrob

Jednou z osvědčených metod na praní koberců je použití mýdlových vloček v kombinaci s bramborovým škrobem. Čisticí prostředek si můžete vyrobit sami v pohodlí domova, navíc budete šetřit nejen svou peněženku, ale i přírodu. Mýdlové vločky s bramborovým škrobem se zvláště doporučují pro jemné kobercové tkaniny, které se mohou snadno poškodit.

Smíchejte 4 polévkové lžíce mýdlových vloček společně se 2 sklenicemi škrobu. Vzniklou hmotu rovnoměrně rozetřete vlhkou houbičkou po koberci a nechte půl hodiny působit. Po uplynutí potřebné doby koberec důkladně vysajte, jak jste zvyklí. Účinky můžete vidět ihned, budete mile překvapeni.

Ocet s jedlou sodou

Pokud je řeč o čištění domácnosti, nesmí chybět ocet ani jedlá soda. Jde o osvědčený patent na čištění koberců. Do půl litru vody přidejte ocet a jedlou sodu v poměru 1 : 1. Poté pomocí hrubé strany houbičky koberec důkladně vyčistěte. Nechte působit opět půl hodiny a vysajte zbytky přípravku. Pro lepší aplikaci můžete použít lahev s rozprašovačem.

Fotografie: Pexels

Bramborový škrob a sůl

Nic nepůsobí lépe proti mastným skvrnám než bramborový škrob. Skvrnu zasypte a nechte odležet na několik hodin. Mastnota prášek nasaje a postižené místo vyschne. Následně vysajte. Pokud vás trápí fleky od červeného vína nebo omáček, stolní sůl je perfektním řešením. Nasypte ji na znečištěné místo na koberci a počkejte 10 minut, než absorbuje všechnu vlhkost.

Esenciální olej s citrónovou šťávou

Pokud vám váš koberec příliš nevoní, osvěžte ho směsí esenciálního oleje s několika kapkami citrónové šťávy. Poté povrch očistěte vlhkou houbičkou a nechte půl hodiny působit. Roztok můžete nanést i pomocí dávkovače s rozprašovačem. Po uplynutí 30 minut odstraňte zbytek nečistot pomocí vysavače.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]