Snadné čištění krbu krok za krokem: Kromě chemikálií lze využít také popel

Fotografie: Venca1305 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Kromě toho, že vytápí vaši domácnost, plní krb také dekorativní funkci. Během spalování dřeva tak přináší do místnosti velmi příjemnou atmosféru, kterou prakticky nelze nahradit.

Při častějším nebo i pravidelném používání je třeba myslet také na čištění a údržbu krbu. Má to důvody jak estetické, tak i praktické. Hodně lidí to však buď podceňuje, nebo je vůbec nenapadne, že je nějaký takový zákrok potřeba. Špinění krbu je ovšem zcela přirozená součást procesu. Spaluje dřevo, tudíž se uvnitř hromadí popel a saze. Zvláště nepříjemné pak je, když máte očouzené krycí sklo. Vidíte jen záblesky plamenů a veškerý požitek je pryč.

Vhodné i nevhodné druhy

Problémem je především dřevo listnatých stromů, které není důkladně vysušené a kořeněné méně jak 2 roky. Ono nehoří, reálně se jen udí, takže dojde na saze na skle. Podobně jako tvrdé dřevo pak funguje jehličnaté dřevo s obsahem pryskyřice. To je případ smrku, modřínu, borovice nebo jedle. Ta navíc znečistí i komín a celkově oslabuje tah krbu, což potvrzuje i web Deccoria. Je tedy na místě pálit hlavně opravdu suché dřevo z listnatých stromů. Nejlepší je na to jasan, buk nebo habr, protože jsou tvrdé a kalorické.

V praxi to znamená, že všechny tyto dřeviny generují velké množství tepla. Krb je nutné vyčistit hlavně před topnou sezónou. Během sezóny ho čistěte jednou týdně. Nejenže odstraníte popel po dřevu, ale také umyjete stěny a odstraníte saze. O různých metodách čištění jsme se na BydlímeÚtulně.cz již zmiňovali. Nevyčištěné usazeniny vytvoří silnější a také odolnější vrstvu.

dřevo v plamenech krb
Fotografie: Pixabay

Záchodová mísa se bude lesknout jako zrcadlo. Původní záři zajistí i jedlá soda a ocet

Náročné sklo

Dle stránek ČeskýKutil vám nejvíce práce dá nejspíše sklo. Proces však lze výrazně ulehčit pomocí speciální chemie. Jde o emulzi, kterou na něm necháte působit, a pak ji jen otřete hadříkem. Na samotný krb potřebujete pohrabáč, lopatku, smeták, kleště a houbu. Začněte asi 12 hodin po vyhasnutí. Kromě chemikálií můžete sklo vyčistit také popelem – naneste ho na ubrousek a normálně sklo otřete. Vyprázdněte zásuvku s popelem, zbytek vymeťte smetáčkem nebo kartáčem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]