Pavoučí rostlina (zelenec) je velmi známou pokojovou rostlinou, která dokáže rozzářit jakýkoli prostor. Pokud jste zatím s pěstováním pokojových rostlin nezačali z důvodu, že vám žádná nevydrží, pak tato patří do kategorie – nenáročných na pěstování. Snadno se rozmnožuje tudíž z jedné mateční rostliny můžete mít mnoho dalších. Přežije téměř vše, pokud ji nenapadne virová nebo houbová infekce.
Mimo jiné pavoučí rostlina patří k těm, které se pyšní pověstí domácí čističky. Má schopnost odstranit z ovzduší škodlivý formaldehyd a to až z 90 %. Hodí se do ložnice, obýváku i do jiných místností. Rostlinku si můžete koupit nebo přinést domů z návštěvy u přátel, jelikož trvale dělá odnože (mláďata), která ochotně zakořeňují ve vodě i v zemině.
Jak zasadit pavoučí rostlinu
Odnože (mláďata), připomínají malé pavouky, proto se této rostlince přezdívá pavoučí rostlina). Oddělit od mateční rostliny se doporučuje, když mají velikost alespoň 4 až 5 centimetrů. Zakořenit je můžete nechat týden až dva ve vodě, ale pokud je již vytvořen základ kořenů, lze zasadit přímo do hlíny. Stačí klasický zahradnický substrát, nic zvláštního.
Rostlinku zasadíme tak, že kořeny se schovají pod zeminu, listy budou kousek nad ní, aby se zelenec lépe zaléval. Počítejte s tím, že kořeny zbytní a porostou nad substrát, je lépe tedy počítat s nějakým prostorem okolo.
Vhodné umístění
Pavoučí rostlina nemá ráda přímé slunce, vhodné je rozptýlené světlo a polostín. Snese i tmavší místnosti, kde se naopak jiným rostlinkám moc nedaří. Hodí se tedy i do předsíně či koupelny (pokud v ní nemáte úplnou tmu). Světlo samozřejmě potřebuje, ale ne ostré.
Jak rostlinu zalévat a hnojit
Pavoučí rostlina má schopnost ukládat vodu na horší časy do zduřelých kořenů, podle toho je vhodné i zalévat. Stačí tedy občas a pořádně, pak nechat substrát proschnout. Zalévat stačí jednou za 10 – 14 dní.
Hnojivo je vhodné takové, které se uvolňuje postupně. Během zimy není nutné hnojit vůbec. Přes léto můžete mít rostlinu na zahradě, balkoně či terase, ovšem opět pamatujte na polostín.
Fotografie: Greenandvibrant, Ko.gardenmanage