Poctivá podzimní údržba zahrady. Dopřejte jí vše, co potřebuje

Fotografie: Freepik

Co udělat, aby zahrada, zeleninové a květinové záhony nebo skleník byly připravené na jaro? Předně musíte udělat před zimou pořádek a připravit venkovní prostory pro zimní období. To zahrnuje mnoho sezónních prací, které by se měly před zimou stihnout, dokud je na ně počasí a nemrzne.

Trvalky ostřihněte a zahrňte listím

Jak se postarat o teplomilné trvalky, aby v zimě neutrpěly na kráse mrazem? Tyto druhy rostlin potřebují dostatečnou izolaci, aby nedošlo k zámrazu. Je nutné je ostřihat včetně květů až k základně, ponechejte jen pařezy s výškou 5-10 cm, které zakryjte rašelinou, humusem nebo také opadaným listím.

Ideální je vrstva 5-7 cm, protože tak se nedostane k rostlinám mráz, navíc dojde k zahnojení půdy. Na jaře není třeba zbytky listů odstraňovat, před létem už po nich nebude ani památka, protože o zbytek se postarají půdní mikroorganismy a žížaly.

Záhony zryjte a přidejte kompost

Někteří zahrádkáři sice považují podzimní rytí záhonů za zbytečné, ale má své opodstatnění tím spíše s ohledem na půdu, která je v dané lokalitě. Někde je nutné zeminu také provzdušnit. V průběhu rytí je dobré do půdy přidat humus nebo kompost (asi 8-10 kg na m²), v případě hutných půd písek na odlehčení. Zrytí je dobré provést v období listopadu, aby bylo chladno a došlo také k zmrazení půdních škůdců a larev.

Prořezejte ovocné keře

Angrešt, rybíz a další ovocné keře ošetřete také před zimou, protože na jaře kvetou brzy. Odstraňte všechny poškozené a suché větve, vodorovně rostoucí výhonky nebo zdeformované pupeny. Celkový počet větví u keřů by neměl přesáhnout 8-10, je dobré také upravit úvazky. Listopad je také ideální měsíc na postřik jodem, postačí 5-10 kapek na 10 litrů vody. Ke kmínku je dobré přidat kompost.

Prořezejte ovocné stromy

Obdobně jako u ovocných keřů také u stromů je nutná prořezávka, protože stromy se zesílenou korunou hůře snášejí zimu. Prořezávka se provádí po spadu listí, pro posílení stromu je nutné ořezat všechny překrývající se větve nebo rostoucí svisle.

Vysaďte sazenice

Podzim je také vhodný pro výsadbu nových stromů. Pro peckoviny je nutná jáma pro sazenici o průměru 40 cm a hloubky 60 cm, pro ostatní ovocné stromy průměr 60 cm a hloubka 80 cm. Vždy pamatujte, že kořeny musí být stejně velké nebo větší než samotná koruna.

Ukliďte skleník

Také skleník si zaslouží před zimou uklidit, začněte odstraněním všech rostlinných zbytků, ale také ostatních věcí, které byly používány pro uvazování nebo upevňování rostlin. Dobré je vykopat ornici a vyměnit za čerstvou. Případně odstranit kořeny ze stávají ornice a prolít vroucí vodou nebo roztokem síranu železnatého. Dobře očistěte také konstrukci a skleněné tabulky omyjte roztokem formaldehydu.