Pokud rádi pěstujete netradiční rostliny, máme pro vás dnes jeden tip. Citrony. I když se jedná o původně subtropickou rostlinu, můžete ji bez problémů pěstovat i v našich podmínkách, ať již v bytě, na balkoně či v zimní zahradě. Jestliže se o něj budete náležitě starat, můžete se dočkat i úrody vlastních citronů.
Dopřejte citronovníku světlo a teplo
Jako všechny citrusové rostliny obecně, potřebuje i citronovník k tomu, aby kvetl, velké množství světla. Proto je nejvhodnější umístit ho doma k oknu či na zasklený balkon. Udává se, že rostlina potřebuje alespoň šest hodin intenzivního světla denně.
Další důležitou radou je, že k tomu, aby citronovník kvetl a plodil, potřebuje nejen světlo, ale také teplo, neboť rostlina je velmi citlivá na chlad. Teplota v místě, kde chcete citronovník pěstovat, by se nikdy neměla klesnout pod dvacet stupňů Celsia.
Pravidla správného zalévání a hnojení
Pokud jde o zalévání, musíte dbát na to, aby měl citronovník neustále dostatek vláhy, ale zároveň musíte dát pozor na to, abyste ho nepřelili. Ideální je zalévat ho vodou bez vysokého obsahu chloru a vápníku. V zimním období, když je rostlina ve vegetačním klidu, se zalévání nedoporučuje, stačí rostlinu občas pouze postříkat vlažnou vodou.
Pokud chcete, aby citronovník plodil, je vhodné ho také hnojit speciálními hnojivy na citrusové plody. Tato hnojiva obsahují vysoké množství hořčíku, manganu, železa a zinku, které citrusy potřebují. Rostlinu hnojte pravidelně od jara do podzimu.
Další užitečné rady
Jednou za dva roky je vhodné citronovník přesadit, jinak mu začnou přerůstat kořeny. Pro přesazení vždy zvolte dostatečně velký květináč s otvory pro odvádění přebytečné vody a používejte pouze speciální zeminu určenou pro citrusové rostliny.
Mladé rostliny je možné také pravidelně zařezávat a tím je tvarovat podle vašeho přání. U starších rostlin rovněž provádějte pravidelné prořezávání, prospěje to plodivosti. Obecně také kontrolujte listy a větvičky citronovníku, zda je nenapadl nějaký škůdce.