Jak pěstovat mango strom v květináči – chce to hodně trpělivosti a vyčkávání

Pěstování mango stromu ze semen není dobrý nápad, pokud se vám nejedná vyloženě pouze o rostlinku, ale chcete sklízet i plody. Takové pěstování vám může zabrat až 8 let a stejně nemáte jistotu, že se dočkáte ovoce. Mnohem lepší je koupit roubovanou rostlinu. U roubovaného manga to trvá 2 až 3 roky, než začne plodit ovoce. V prvních 3 až 5 letech produkuje méně květů a ovoce. Produktivnější plodnice začíná po pátém roce výsadby.

Výběr správné odrůdy

Trpasličí mango strom dorůstá výšky 2 až 4 metry. Pěstovat jej můžete v kontejneru. Existují specifické trpasličí odrůdy: Irwin a Nam Doc Mai jsou nejlepší. K dalším odrůdám patří: King Thai, Carrie, Cogshall, Glenn, Neelam, Amrapali a Palmer.

Výsadba

Umístěte ho do květináče, podle aktuální velikosti a kořenového balu rostliny. Vždy, když mango povyroste, přesaďte do většího květináče/kontejneru. Pro mango strom budete potřebovat velký květináč.

Nejlepší čas na výsadbu mango stromu je na jaře. Nicméně, v jejich přirozeném prostředí (v Indii) se mango sází před začátkem období dešťů (červenec, srpen) nebo po období dešťů.

Požadavky mango stromů v kontejnerech

  • Půda – Vyžaduje lehkou, dobře odvodněnou půdu, která je velmi bohatá na organické látky. Hodnota pH kolem 5,5-7,5 (mírně kyselá až neutrální). Namísto použití běžné půdy ze zahrady používejte kvalitní mix. Také v době výsadby přidejte 1/3 části kompostu nebo hnoje do směsi.

  • Stanoviště – Mango strom potřebuje hodně slunce a teplo, aby se mu dobře vedlo. Pro optimální růst a produktivitu rostliny je zapotřebí téměř 8-10 hodin sluníčka. Umístěte mango strom v kontejneru do jižní nebo západní částí vaší zahrady.

  • Zálivka – Mango stromy pěstované přímo v zemi, nevyžadují mnoho zavlažování, ale rostliny pěstované v kontejnerech se liší. V prvních dvou až třech letech budete muset pravidelně zalévat. Jakmile je strom ustálený a dostatečně zralý, aby mohl nést plody, začněte v období před kvetením mírně zálivku omezovat. Dělejte to tak dlouho, dokud 40-50% stromu nebude plný květů, pak opět zalévejte poctivě a pravidelně několik týdnů (nebo měsíců) před sklizní manga. Poznámka: mango nemá rádo ani příliš mokrou zeminu, zálivka musí být tak akorát.

Péče o mango strom

  • Hnojivo – Při aktivním pěstování nezapomínejte na kvalitní hnojivo. Na začátku kvetoucí sezóny snižte množství dusíku a přidejte draslík a fosfor.

  • Prořezávání – Mango strom nevyžaduje mnoho prořezávání. Je však nutné odstranit mrtvé, nemocné a zapletené větve, které způsobují nedostatek cirkulace vzduchu a pronikání slunečního světla. Intenzívní prořezávání může snížit počet plodů v následujícím roce. Pozor na to!

  • Škůdci – Škůdci ovocných stromů snižují jejich vitalitu, což způsobuje méně plodů. Mango strom je potřeba chránit stejně, jako jiné ovocné stromy.

Obrázky: pixabay.com