Pokud jste někdy snili o tom, že byste dům na kolečkách, můžete se buď vydat cestou nákupu klasického karavanu, nebo zapojit svou tvořivost a sami si sestavit malý domek na přívěsu, který si snadno vezmete s sebou kamkoliv na cesty.
Dům připojený za auto
Mladá Miranda se při tvorbě svého obydlí inspirovala myšlenkou hnutí Tiny house. Tou je snaha využít jakýkoliv kousek místa pro zefektivnění celého prostoru. Spolu s více jak 50 participanty stvořila toto umělecké dílo. Jeho vnitřní část je vybavena pouze ručně vyráběnými výrobky. Díky fialové barvě, která dominuje venkovnímu designu, je tento dům velice křiklavý a jen s obtížemi ho nezpozorujete. Co se interiéru týče, tento dům má vše, co si jen budete přát, akorát to občas budete muset rozložit.
Mezi tyto věci můžeme zařadit například:
- Schody
- Postel pro hosty
- Jídelní stůl
Možnost transformovat nábytek, a získat tak více místa ve chvílích, kdy není používán, je, pro obydlí tohoto typu, klíčová. Schody, kupříkladu, jsou vyrobeny z javoru, a pokud se složí, vytváří zcela jiné umělecké dílo. Pokud se v domě nacházejí hosté, kteří zde stráví noc, stačí roztáhnout pár šuplíků, přidat vhodnou přikrývku, a postel je připravená. Jídelní stůl je sice jednouchý, přesto velice efektivní. V případě, že se rozhodne jíst, stačí ho pouze stáhnout ze zdi dolů, přidat pár talířů, a je prostřeno.
Ostatní vybavení domu
Majitelka se rozhodla, si zde najít i místo pro své osobní potěšení, a proto, hned naproti dveřím, najdeme barevnou houpací síť. Ta je zavěšena za podlahu podkroví, které se nachází nad spodním patrem.
V tomto podkroví bychom také nalezli její postel. V koupelně se nachází toaleta i sprcha, které ovšem upřednostňují ekonomickou stránku před tou ekologickou. Tento fakt chce však Miranda do budoucna změnit. Celý dům se nachází na zhruba patnácti metrech čtverečních a nalezneme zde nespočet uměleckých děl.
Východní obdoba
V asijských zemí na východě můžeme naleznout byty, které jsou konstruované podobným způsobem. Maximalizovaná je zde snaha využívat pouze jeden pokoj, ze kterého ovšem, během chvíle, dokážete vytvořit úplně jiný. V jedné části bytu máte vždy prostor, kde si můžete „vybrat“, jaký pokoj chcete zrovna používat. Stěny jsou posuvné, a tak vždy v této spojnici pokojů vyberete, do kterého zrovna chcete jít, a dle toho posunete zeď, která vám rozevře konkrétní pokoj.
Proto, aby se do rozlohy bytu vše vešlo, je nábytek transformovatelný tak, aby, v případě jeho nepoužívání, nebo přesunu do jiného pokoje, byl zasazen opět do zdi a neblokoval tak prostor, kterého je v těchto bytech málo. Nemusím snad doplňovat, že tento typ bytů je spíše vhodný pro jedince než početné rodiny.
Fotografie: Tiny House Giant Journey