V lesích objevili opuštěnou chatu. Po kompletní rekonstrukci zde začali zcela nový život

Fotografie: National Forest Service / Public domain

Chata v lesích, která již hrozila zřícením, byla pro mladé Dány výzvou, jak si vytvořit útulné obydlí ve švédské přírodě. Díky píli a odhodlání se dílo zdařilo.

Annie a Julian, kteří pochází z Dánska, koupili na jaře roku 2022 starou, opuštěnou a napůl rozpadlou chatu na jihu Švédska. Tušili, že nový příbytek pro ně bude rájem uprostřed přírody. A také měli v plánu ho přestavět ze zcela přírodních materiálů. Naslouchali svému srdci a podnikli kroky ke splnění svého snu, jímž chata v lesích byla. Jejich cesta je příběhem o kreativitě a houževnatosti. Přeměnit opuštěnou chatu, situovanou daleko od civilizace a inženýrských sítí, na obyvatelný a udržitelný domov svépomocí chce hodně odvahy a fyzického nasazení.

Sen o životě v přírodě

Zchátralou chatu objevili zasazenou ve švédských lesích, jak uvádí ve videu na YouTube, jež je k nalezení níže. I když stavba měla ztrouchnivělé trámy a rozpadající se střechu, v jejich očích to byl kousek ráje, který vyčkával na oživení. Annie s Julianem si na základní přestavbu stanovili měsíc. A to z důvodu, že pak již měla přijet jejich rodina, aby v tomto místě strávila letní prázdniny. Proto musela být chata v lesích zhruba připravená. Nejprve byla pojata jako letní zázemí a do příchodu zimy byla uzpůsobena k celoročnímu bydlení tak, aby majitelé neměli obavy z mrznutí.

Postup zdokumentovali v sérii videí, která jejich pracovní nasazení potvrzují, jak zmiňuje web Invidious. O své zkušenosti se podělili od samého počátku až po závěrečné úpravy, díky nimž se chata stala obyvatelnou. Rekonstrukce staré lesní chaty na obyvatelné prostory však nebyla jen o renovaci – byla to volba životního stylu, jenž zahrnuje jednoduchost a výzvy života mimo sítě.

Sourozenci se rozhodli pro rekonstrukci, která známým zněla jako šílenství. Přestavěli opuštěnou stáj

Chata v lesích v rekonstrukci

Všechno začalo likvidací staré střechy. Partneři kompletně odstranili shnilé tašky, latě i nosné trámy. Pak vybourali vnitřní obložení stěn. Nešlo tedy o celkovou demolici, ale z chatky zbylo jen obvodové zdivo. Když byly připraveny nové nosné střešní trámy, i ty majitelé na konstrukci umísťovali sami. A jen šťastnou náhodou ani jednoho z nich padající trám nezasáhl. Zde je patrné, že všechno nešlo tak hladce, jako si to v klidu domova pročítáte.

Po trámech následovala nová střešní prkna, izolace s latěmi a nakonec byla střecha osazena novými taškami. Vnitřek obvodových stěn majitelé vyztužili novými trámy a prkny, instalovali i novou dřevěnou podlahu. S některými pracemi pomohli řemeslníci. A pak bylo přivezeno neuvěřitelné množství izolačního materiálu. Annie s Julianem chatu obložili zvenku i zevnitř, včetně podlahy. Postupně vzniklo přízemí a podkroví. Elektřinu dodávají solární panely, vodu zase nedaleká říčka.

A jak to celé dopadlo? To zjistíte na přiloženém videu, případně si můžete na internetu najít pokračující příspěvky. Oddanost Annie a Juliana k tomuto projektu odráží jejich závazek k životu harmonicky propojenému s přírodou. Jejich chata v lesích je důkazem toho, že s vizí a tvrdou prací lze i ty nejzapomenutější prostory proměnit v domov plný charakteru, tepla a lásky. Možná vás zaujme i pohádková elfí chata v kanadských lesích, o níž se na webu BydlímeÚtulně rovněž dočtete.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*