Česnek je základem české ale i mnoha světových kuchyní. Mít doma vždy zásobu se proto vyplatí. Je ale dobré vědět, jak tuto surovina skladovat. V opačném případě se setkáte s nežádoucím klíčením nebo dokonce hnilobou. Pokud chodíte často na nákup do supermarketů, pravděpodobně kupujete česnek v malém množství a častěji. V případě, že si ale pěstujete svůj vlastní, musíte se na jeho skladování zaměřit. Při správném zacházení bude čerstvý až do příští sezóny.
Nejprve česnek na skladování připravte
Než česnek uskladníte, měli byste vždy dbát na jeho důkladné protřídění. Abyste předešli pozdějšímu síření hniloby a plísně od jedné hlavy na zbylou část, dejte si s přípravou práci. Pečlivě česnek protřiďte a odstraňte všechny hlavy, na nichž jsou skvrny, ztmavnutí a dutiny. Tím zabráníte případným komplikacím.
Pokud česnek klíčí, není nevhodný k jídlu. Ztrácí ale chuť a rychle se kazí. Důvodem klíčení je nejčastěji vysoká vlhkost, která poté vede ke snížení obsahu vitamínu, díky kterému je česnek považovaný za zdravý. Horším případem je ale hniloba. Takový česnek k jídlu už rozhodně není vhodný. Nejlépe ji zabráníte počátečním vytříděním.
Odstraňte kořeny
Ať už česnek koupíte v supermarketu nebo jej vypěstujete na vlastní zahrádce, vždy jsou součástí hlav kořeny. Ty se velmi často podílí na klíčení česneku. Tajným tipem je tyto kořeny opálit zapalovačem, sirkami nebo plynovým hořákem. Díky tomu se vám podaří předejít nežádoucímu klíčení.
Konzervace česneku
Abyste zabránili pronikání vlhkosti do skladovaného česneku, můžete ho také zakonzervovat. Nejčastějším způsobem je konzervace v soli.
Pro tuto metodu skladování česneku budete potřebovat:
- sklenici nebo krabici požadované velikosti
- sůl
Postup je zcela jednoduchý. Na dno připravené nádoby nasypete sůl. Vložíte vrstvu česneku a opět navrstvíte sůl. Takto pokračujte, dokud nebude nádoba plná. Ke konzervování můžete použít také mouku, piliny nebo zrní.
Jak vidíte, skladování česneku není žádná věda. Nemusíte se jej bát nakoupit do zásoby nebo vypěstovat ho dostatek na celý rok. Aby byl pořád čerstvý, stačí ho jen správně skladovat a dodržovat jednoduché zásady, které zabraňují pronikání vlhkosti a následné hnilobě nebo klíčení. Vždy dbejte na ideální prostředí a pokud mu nevyhovuje, vyzkoušejte konzervaci nebo místo změňte.
Úvodní Fotografie: Freepik