Lidé, kteří vlastní zahrádku, si oblíbili myšlenku vyronit si kompost. Díky němu totiž mohou zužitkovat organický odpad, jako jsou slupky od zeleniny a ovoce, nebo odstraněný plevel. Někdy však dochází k zásadním chybám, které kvalitu kompostu mohou do značné míry ovlivnit. Jaké to jsou?
Výroba kompostu a nejčastější chyby
Někteří zahrádkáři mají za to, že pokud na svém pozemku vykopou jámu a nahází do ní organický odpad, příroda si sama se vším poradí. Ne vždy tomu tak ale je. Do kompostu je nutné vkládat organické části ve vhodném stavu. Problém může nastat například tehdy, kdy na kompost hodíte nenasekané větvičky maliníku, které nebudou mít možnost se zcela rozložit. Některé segmenty zůstanou čerstvé a při hnojení zahrádky může nerozložený maliník potlačit růst plodin, místo aby jim prospíval jako hnojivo.
Další chybou je to, že někteří lidé dávají na kompost plesnivé organické části. Plíseň se snadno rozšíří do celého kompostu a při hnojení může být doslova devastující pro pěstované rostliny. Proto pečlivě kontrolujte organický odpad ještě předtím, než jej umístíte do kompostu. Ideální je, když odpad semelete na malé části a teprve poté dáte na kompost.
Pozor na chemikálie ze dřezu
Pakliže máte vyhraněný koš na organický odpad, dbejte na to, abyste do něj dávali jen čisté a čistícími prostředky nepotřísněné produkty. Nevhodné je například vysypávání sítka ze dřezu k organickému odpadu. I přesto, že v sítku máte například zbytky ovoce, nebo zeleniny, mohou být tyto kusy kontaminovány prostředkem na nádobí. To by kompostu rozhodně neprospělo.
Důležité je pravidelné mísení kompostu
Větvičky, plevel a jiné části nepotřebných rostlin je nutné také semlít, nebo rozsekat na drobné kousky, než je umístíte do kompostu. Organickou směs je nutné pravidelně mísit například lopatou, aby docházelo k provzdušnění kompostu. Pokud byste tuto činnost opomenuli, mohl by být váš kompost k hnojení až příliš kyselý, což by neprospělo pěstovaným plodinám. Vhodné je do kompostové hromady udělat lopatou několik děr, aby v organická hmota měla dostatek kyslíku k rozkladu. Upotřebitelný je kompost zhruba za dva roky, kdy se jeho složení definitivně rozloží. Důležitá je však důkladná péče zahradníka, aby odpad nezačal dříve plesnivět.
Pomoc z přírody: Žížaly urychlí proces rozkladu
K rychlejšímu rozložení organického odpadu přispějí v kompostu i obyčejné žížaly. Ty promění organickou hmotu na výživné a užitečné hnojivo. Proto pokud naleznete na zahradě žížaly, umístěte je na kompost. Někteří odborníci tvrdí, že nejrychleji utvoří kvalitní hnojivo z kompostu kalifornští červi, ty však nejsou schopní přežít v našich zeměpisných šířkách zimu. Během tvorby kompostu je důležitá hlavně trpělivost a pravidelná péče.
Úvodní Fotografie: Depositphotos