Strašák jménem sražené prádlo. Jednoduchým postupem ho může ještě zachránit

Není snad nikdo, koho by sražené prádlo někdy nerozčílilo. Pořídili jste si nový kousek oblečení, před nošením jej vyperete, ale světě div se po vyprání už se do oblečení nevejdete. Pokud jste přes noc nepřibrali několik kilo, bude na vině to, že se vám srazilo prádlo. Taková zkušenost není nikdy příjemná a možná si rvete vlasy z hlavy, že jste si zbytečně zničili drahé oblečení. Není ale třeba ztrácet hlavu, ještě se dá situace zachránit. Jak na to?

Proč se to stalo

Existuje hned několik důvodů, proč se vám prádlo v pračce srazí. Mezi ně patří:

  • nesprávná teplota vody
  • prudká změna teplot
  • vysoké otáčky během ždímání

Jak z toho ven

Není potřeba házet sražené prádlo do koše – pokud včas zasáhnete, situace se ještě dá zachránit. Co budete potřebovat? Napusťte si umyvadlo vlažnou vodou a přidejte do ní jemný dětský šampon. Jestliže zrovna takový šampon nemáte, můžete použít i šampon na jemné vlasy nebo na každodenní použití. Vyhněte se však takovým produktům, které jsou nějak zabarvené, abyste nenadělali více škody než užitku.

Postupujte pomalu

Sražené prádlo vložte do umyvadla a nechte jej v této lázni odpočívat, aby pořádně nasáklo. Tato tekutina vlákna oblečení zjemní a umožní jim se znovu postupně natáhnout do své původní délky. Právě jemný dětský šampon poskytuje vláknům dostatečnou ochrnu, aby se během tohoto procesu neponičila a usnadňuje jejich opětovné prodloužení.

Fotografie: Freepik

Po asi 15 minutách můžete vodu z umyvadla vypustit. Oblečení ale nemáchejte! Uvnitř vláken musí zůstat šampon, aby vlákna i po vysušení zůstala opět natažená. Prádlo můžete velmi jemně vyždímat, ale příliš netlačte, snažte se odstranit skutečně jen nezbytné množství vody. Po ždímání by prádlo mělo stále zůstat mokré, cílem je jen to, aby z něj vyloženě nekapala voda.

Po ruce mějte nachystaný vhodný ručník, který si rozložte na podlahu. Mokré prádlo na něj rozložte a poté ručník pomalu rolujte tak, abyste z prádla co nejšetrněji odstranili další přebytečnou vodu. Postupujte takto opakovaně až do té doby, dokud prádlo nebude jen trochu vlhké. Celý proces neuspěchejte, abyste si oblečení zbytečně neponičili.

Prádlo je zachráněno

Nyní přichází klíčový bod celého procesu – ještě zavlhka je nutné oblečení vytáhnout do původní velikosti. Prádlo rozložte na nový suchý ručník a pomalu a lehce jej natahujte do žádoucí velikosti.  Vlákna budou díky vlhkosti povolená, takže to půjde snadno. I proto se vyplatí postupovat opatrně a postupně, abyste to nepřehnali a nevznikl vám neforemný pytel namísto elegantního svetru. Raději natahujte méně, v nejhorším můžete postup zopakovat.

Ve vodorovné poloze nechte nyní oblečení zcela proschnout. Během té doby kontrolujte, zda oblečení zůstává v kýženém tvaru a případně jej opět lehce natáhněte. Díky tomuto postupu jste si zachránili váš nový kousek oblečení, a ještě jej budete moci pořádně vynosit.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]