Komu by se nelíbil pohled na rozkvetlé orchideje v květinářství. Většinou se ale z květu nemůžeme dlouho radost. Tato krásná květina má totiž tendenci velmi brzo odkvést. Potom, co ji přineseme domů, vydrží kvést maximálně pár týdnů.
Co si poté s květinou počít? Rozhodně ji nevyhazujte. Ať se to může zdát jako nadlidský výkon, opravdu je možné orchideji vytvořit takové podmínky, díky kterým znovu rozkvete. Přečtěte si dnešní článek a dozvíte se, jak na to. Stačí, když kromě zalévání dodržíte následující postup.
Orchidej bude kvést 2-6 měsíců v kuse
Nejprve byste měli zjistit, jak je orchidej stará. Pokud jste si domů přinesli rostlinku, která zatím nekvete a zůstane tak i po delší době, nezoufejte. Může to být způsobeno tím, že je příliš mladá. Některé druhy kvetou až po 1,5 až 3 letech. Zda je květina připravená na to vykvést můžete zjistit jednoduše tak, že spočítáte její výhonky.
Pokud je květina dospělá a brzy pokvete, najdete na ní 5 až 8 výhonků. Pokud by vykvetla příliš brzy, přišla by o důležité živiny a mohla by i uhynout.
Rostlinu nepřesouvejte a dávejte pozor na její kořeny
Přesouvání orchideji rozhodně nepomáhá. Spíše naopak, vyloženě ji škodí. Jakmile změní místo, dostane se tato křehká květina do stresu. I ten nejmenší přesun ji může rozhodit. To kvůli tomu, že je zvyklá na určitý typ světla a jakmile o něj přijde, je těžké se znovu přizpůsobit. Pokud ji opravdu potřebujete dát na jiné místo, ujistěte se, že se jí světlo bude dotýkat na stejném místě jako předtím. Nedoporučujeme ani otáčet s květináčem během zalévání.
Dalším důležitým faktorem jsou kořeny, které musí být zdravé. Květina jimi čerpá živiny, a proto je důležité, aby na kořeny pronikalo světlo. Proto se orchideje většinou prodávají v průhledných pastových květináčích.
Pokud jste ji pořídili v netransparentní, je nutné, abyste si zakoupili plastový. Dále se ujistěte, že jsou v něm díry. Díky tomu z něj bude odtékat voda. Podpoří to také správnou cirkulaci vzduchu. Jen tak nedojde k plísní, která je pro kořeny nebezpečná.
Správné světlo
Orchidej potřebuje specifické světelné podmínky. Především pokud chcete, aby vám kvetla. Pokud na ni nebude svítit alespoň 10 až 12 hodin denně, nepokvete. Kvůli tomu pěstitelé orchidejí v zimě přistupují na umělé osvětlování rostlin lampami. Ve specializovaných obchodech pořídíte takové, které plně nahrazují sluneční světlo. Pokud vám začne kvést v zimě, může tento proces brzy skončit, pokud rychle lampu nepořídíte.
Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí je pravým katalyzátorem pro květ. Teplota během noci by měla být o maximálně 4 až 6 stupňů nižší než ve dne. Taková teplota je nejčastěji během podzimu a jara. Tehdy je nejlepší pouze otevřít okno a nechat ho tak i v noci.
Úvodní Fotografie: Freepik