Úspěšné pěstování pokojových rostlin závisí na dodržování jednoduchých pravidel

Pokojové rostliny lze najít snad v každé domácnosti, či kanceláři. Zeleň je obecně velice zdravá a člověka dokáže uklidňovat, proto lidé často a rádi zamíří do přírody. Když ale nemají možnost se do ní vypravit, mohou si rostlinami vybavit i interiér, který obývají. Rostliny místnost jednoznačně oživí. Jak se ale ty pokojové správně starat?

Důležité kroky, pro správné pěstování pokojových rostlin

Až si domů pořídíte pokojovou rostlinu, držte se těchto základních kroků, které přispějí k tomu, že se jí bude dobře dařit:

  • Krok první: vaše rostlina potřebuje světlo. Nedostatek světla vám rostlina dá vědět prostřednictvím žloutnutí listů. Svou domácí zeleň tedy umístěte co nejblíže oknům, ne však na parapet, kde se v zimě topí a hrozí vysychání a přehřívání květiny.
  • Krok druhý: v místnosti udržujte, pokud možno stálou teplotu. Přehřáté místnosti rostlinám nedělají dobře. Optimální je teplota kolem 18 stupňů Celsia.
  • Krok třetí: udržujte v interiéru ideální vlhkost. Ta bývá kolem 70 až 90 %. Vlhčí vzduch zajistíte různými zvlhčovacími prostředky, nebo postačí i mokrý ručník na topení. Možné je občas rostliny rovněž kropit vodou pomocí rozprašovače.
  • Krok čtvrtý: dodržujte pravidelnou zálivku. Každá květina, či rostlina potřebuje dostatek vláhy pro to, aby dobře rostla a kvetla. Proto nezapomínejte svou zeleň pravidelně zalévat. Pozor na přelití, aby rostlině nenahnívaly kořeny. Nejméně náročné jsou na zálivku samozřejmě kaktusy.

Pokojové rostliny čas od času i hnojte a používejte samozavlažovací květináče

V zahradnictví je možné si zakoupit na příslušné rostliny i speciální hnojiva, která vaší zeleni dodají potřebné živiny a minerály. Ohledně použití se řiďte radami odborníka v zahradnictví, nebo návodem na hnojivu.

Až budete vybírat vhodný květináč pro vaši rostlinu, volte nejlépe ten samozavlažovací. Rostlinám dodáte vodu jednou za čtyři až pět dnů a nemusíte tak často myslet na zálivku.

Kdy je vhodné pokojové rostliny přesadit?

Pakliže se kořeny rostliny derou z pod tácku květináče, je má nejspíš již málo místa a je potřeba ji přesadit. Zeleň přesazujte převážně na jaře, nebo na konci léta. Jak postupovat při přesazování?

Vezměte si k ruce o pár čísel větší květináč než ten stávající. Měl by mít na svém dnu otvory, pro odtok přebytečné vody. Na tyto otvory vložte střepy ze starého rozbitého keramického hrnku, nebo hliněné kuličky, zabráníte tak tomu, aby kořeny neprorůstaly těmito otvory a nebránili tekutině odtékat. Pak odstraňte z kořenů rostliny co nejvíce staré půdy. Do nového květináče dejte substrát asi tak do třetiny a pak vsaďte rostlinu, tu pak zaházejte zbytkem nové půdy, kterou jste zakoupili v zahradnictví. Nezapomeňte rostlinu poté zalít.

Fotografie: Getty Images

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]