Orchideje se za náležitou péči odvděčí krásnými květy. Zastřihnutí stonků je spolehlivě omladí

Fotografie: Depositphotos

Orchideje – jsou ladné, jsou krásné a vypadají luxusně. Když dobře kvetou, dokážou z domova udělat úplnou orientální podívanou.

Exotické orchideje si pro své nádherně vybarvené květy nacházejí obdivovatele a pěstitele po celém světě. A není divu. Vzhledem k tomu, že jich existuje více jak 17 000 druhů, se opravdu jen tak neokoukají. Na péči jsou téměř nenáročné, nicméně když ji potřebují, umí si o ni říct.

Správné stanoviště je základ

Většina orchidejí v domácnostech obývá vnitřní parapety, na nichž dělají parádu nejen interiéru, ale i exteriéru. Jde však o místo, které těmto květinám vyhovuje? To záleží. Orchideje mají vskutku rády hodně denního světla, přímé slunění jim ale může ve výsledku spíše škodit. Rostlina si přitom světlo užívá kompletně celá včetně kořenů, které je nejlepší ponechat „přiznané“ v průhledném květináči.

Dalším důležitým aspektem je pravidelná „sprcha“. Jelikož většina druhů orchidejí pochází z klimaticky výraznějších pásů, nejvíce potom z tropů, užívají si časté rosení. Zálivku pak není nutné nijak přehánět. Podle webu Genialne orchidejím k růstu pomůže také vhodně zvolený základ bohatý na živiny. Kromě speciálního substrátu stejně poslouží i rýžová voda nebo hnojení ze sušeného česneku, o němž jsme psali na Bydlíme Útulně.

Když přijdou na řadu nůžky

Pokud rostlina dostává všechnu výše zmíněnou péči, ale přesto na ní pozorujete, že odmítá kvést a celkově se jí úplně nedaří, nastává čas na radikálnější řešení. První možností je zastřihnout stonky poté, co rostlina odkvete. Před začátkem nového vegetačního období se tak orchidej omladí a bude mít více síly na nové květy. Obecně se radí zakrátit dlouhé stonky, případně odstranit ty, které usychají či uvadají, na nich už totiž nic nevyroste.

orchidej na paprapetu
Fotografie: Freepik

Díky věnované pozornosti před zimou pokvete begonie i několik let. Klíčem je i prostříhání a umístění

Dalším způsobem, jak květině pomoct skrz „nůžkový“ zákrok, je střih kořenů, jak ho doporučují na DumAZahrada. Skvělou příležitostí pro střih je přesazování. Kořeny pečlivě zkontrolujte a z balu odstraňte ty, které usychají nebo uhnívají. Rovněž se můžete setkat s tím, že kořeny budou napadené. I v takovém případě je může zachránit zastřihnutí nemocných částí.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]