Vlhké prostředí, které nabízí vodní zahrádka, je hitem posledních let – velmi pěkně dotváří celkový relaxační dojem zahrady a doplňují ji o cenný vodní prvek, který vylepšuje prostředí kontinuálním zvlhčováním stinného odpočinkového koutku. Vodní zahrádka umožňuje pěstování převážně hydroponických rostlin, jako jsou lekníny či jiné exotické vodní rostliny a květiny.
Kromě rostlinstva navíc může být vodní prvek osazen tekoucím pramínkem, který vyluzuje příjemný uklidňující zvuk, nebo do něj mohou být nasazeni vodní živočichové (barevné či okrasné ryby apod.).
Jak vytvořit vodní zahrádku
Prvním krokem vytvoření koutku s vodní zahrádkou na vaší zahradě je rozvedení návrhu. Ten spočívá primárně ve výběru vhodného místa, které by mělo být dostatečně stinné a zároveň slunné podle toho, jaké květiny chcete na daném místě pěstovat a co vše chcete v jejím okolí instalovat – posezení, ozdobné sošky apod. Proces vybudování vodní zahrádky tak zahrnuje následující kroky:
- Plán zahrádky
- Příprava místa a materiálu
- Vybudování
- Ošetřování
Plánování vodní zahrádky
Ve fázi plánování je potřeba zohlednit řadu faktorů a vytvořit zevrubný návrh, podle kterého se bude následně odvíjet další řešení malého domácího projektu. Plánování vodní zahrádky by mělo být rozděleno do těchto úkonů:
- Výběr rostlin
- Výběr lokality
- Rozkreslení návrhu
- Rozmyšlení, co s odpadem
Výběr rostlin a implicitně také dalších prvků vodní zahrádky je úzce spjato s výběrem lokality zahrádky. Úvodní kroky návrhu dílka by tak měly směřovat k definici konkrétního řešení – pokud vyberete rostliny, které mají rádi stín, je potřeba se na zahradě poohlédnout po takové části, která není příliš slunečná.
To samé platí pro chování rybiček, které mohou být nasazeny také do mělkých jezírek, ale pouze v případě, že nebudou zahřívány přímým sluníčkem po celý den.
Pokud plánujete také implementaci dynamických prvků nebo většího vodního systému, měly byste si pro tento účel vymezit větší prostor a počítat také s nutností osazení dalších technologických zařízení, jako je přívod vody a čerpadlo. Pokud již máte jasnou představu o tom, co a kde hodláte vybudovat, přichází na řadu rozkreslení návrhu, z nějž jste schopni stanovit také kolik odpadu budete muset odvozit. Znáte-li již odhadované množství a pokud víte, co s ním uděláte, můžete volně přejít do druhé fáze – realizace vodní zahrádky.
Příprava místa a stavebního materiálu
Ve druhé – realizační – fázi budování vodní zahrádky se postupuje obdobně jako u větších stavebních projektů, tzn. přípravou a realizací. Při přípravě staveniště je potřebné si označit prostor, v němž bude zahrádka umístěna, rozvrhnout její orientaci a provést výkop o potřebné hloubce. Výkop hloubíme tak, aby byl jednoduše osaditelný dalšími prvky.
Současně s přípravou místa je třeba si zajistit potřebný stavební materiál, který závisí především na tom, jaký druh vodního prvku jste zvolili – pokud se jedná pouze o rybníčkovité dílo, postačí hydroizolace a zatěžovací elementy, pokročilejší řešení pak již počítají i s betonem nebo jinými stavebními materiály, z nichž bude jezírko budováno, a samozřejmě pak s hadicemi pro plnění a odčerpávání vody, filtrací a čerpadlem. Jakmile je vše připraveno, je možné se pustit do budování vodní zahrádky naplno.
Vybudování vodní zahrádky
Chystáte-li se vybudovat pouze jednoduché jezírko s hydroizolací, je nutné vykopanou jámu zbavit všech nežádoucích ostrých kamenů a důkladně dno udusat tak, aby byla homogenní. Dno jezírka vystelte hydroizolační fólií nebo nepropustnou nádobou. Hydroizolaci je potřeba zatížit (nejlépe kamením. Po stranách pak můžete zbudovat zvýšený okraj, který zvýší celkovou hloubku jezírka. Následně osaďte do prázdné jámy techniku (filtraci, čerpadlo apod.). Naplňte jezírko vodou a vyzkoušejte, že technika funguje dle potřeby.
Dokončení a ošetřování
Po osazení hardwarem je jezírko v podstatě hotové a vyžaduje již pouze dotvoření vodními rostlinami a živočichy. Z vodních rostlin můžete vybrat lekníny, lotusy, vodní hyacinty a mnoho dalších je potřeba však dávat pozor, aby nebyly v rozporu řešení zahrady (aby se nejednalo o invazivní rostlinstvo, nebo takové, které bude přitahovat nevhodný hmyz).
Do jezírka pak můžete nasázet živočichy – nejčastější volbou jsou kapři, koi kapři, úhoři či sumečci. Při ošetřování je pak potřeba dávat pozor na to, jak rychle se v jezírku tvoří řasy a účinně jejich výskyt regulovat. To je dosahováno především vytrháváním a pěstováním většího množství rostlin, které budou odčerpávat živiny z vody. Rozhodnete-li se také pro chování živočichů, je potřeba vodu pravidelně dokysličovat.
Úvodní Fotografie: Zen.yandex