Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Zkušený pěstitel radí, jak se o ně správně starat

Fotografie: Freepik

Hledáte nenáročnou rostlinu, která perfektně vyzdobí jakýkoli interiér? Vsaďte na oblíbené sukulenty, které si našli mnoho obdivovatelů. Existuje spousta druhů a máte tak z čeho vybírat. Jestliže plánujete koupi jednoho z nich, nebo ho již máte doma, podívejte se, jak byste mu měli věnovat správnou péči.

Vhodné podmínky pro pěstování

Existuje asi 350 druhů této rostliny. V našich domovech si našly místo, jelikož jsou nenáročné a nádherné. Jejich charakteristických znamením jsou oválné, masité listy v tmavě zeleném zabarvení se světle hnědým kmenem. Díky své rychlosti růstu a hustým větvím, může tato rostlina dosáhnout výšky 2-2,5 metru. Existují jen dva způsoby, jak vypěstovat novou rostlinu.

Jak rozmnožovat

Ustřihněte část rostliny s několika listy. Ponořte ji do sklenice s vodou a listy otrhejte tak, aby holý stonek na spodní straně měl kolem tří centimetrů. Do vody můžete přidat hnojivo, aby kořeny rychle začaly růst. Není to však nutné. Záleží na tom, jaké máte vybavení a trpělivost.

Po týdnu zasaďte výhonek do země, a to do hloubky přibližně 2-3 cm. Jeho listy a půdu postříkejte vodou.

Jednodušším trikem na rozmnožení je sázení listů. U těch si nemusíte lámat hlavu se zdlouhavým postupem, stačí, když list rovnou zahrabete do hlíny. Po třech týdnech se sukulent začne drát na povrch a můžete se těšit z nové rostlinky.

Péče

Tato rostlina miluje půdu pro sukulenty nebo kaktusy. Vybírejte proto v obchodě přesně takovou. Přidat můžete do květináče také trochu písku. Nevysazujte rostlinu do vysoce kyselé půdy, jelikož by se jí nemuselo dařit.

Umístěte květinu na východní stranu v domě. Nemá ráda přímé sluneční světlo, proto vybírejte pozici, kde je stále stín. Hnojení provádějte vždy na jaře a v létě. Použijte standardní hnojiva pro kaktusy a sukulenty.

Prořezávání a tvarování

Prořezávat byste své sukulenty měli pravidelně. Nebojte se, že se kvůli tomu zhorší jejich kvalita, právě naopak. Zde je několik důvodů, proč prořezávání provádět:

  • Rostlina dostane dekorativní tvar
  • Budou odstraněny infikované výhonky
  • Bude stimulován růst

Provádějte tento postup vždy na jaře. Ořezávejte přebytečné větvičky a snažte se rostlinu dostat do dokonale symetrického tvaru. Sukulenty během prořezávání nepřesazujte. Z listů také bude vytékat bílá tekutina. Je to v pořádku a nemusíte se bát, že jste něco udělali špatně.

K práci používejte zahradnické nůžky a rukavice. Najděte dvě větve, které tvoří tvar písmena V. Ustřihněte rostlinu přibližně 1-3 cm nad větvemi do tohoto tvaru. Stříhání provádějte lehce našikmo. Odstraňte také větve z horní a boční strany stromu. Suché a hnědé listy byste měli okamžitě odříznout. Odstraňte maximálně polovinu objemu rostliny, jelikož víc by mohlo vést k jejímu zániku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]