Fíkus patří mezi nenáročné pokojové rostliny, nicméně i při jeho pěstování je nutné dodržovat několik pravidel

Fotografie: Freepik

Daroval vám někdo z blízkých fíkus a vy o něm nic nevíte? Potom se inspirujte následujícími radami, které pěstování významně usnadní. Jedná se o rostlinu bezesporu nenáročnou, avšak základní péči ji musíte poskytnout.

Vděčný fíkus, který vydrží nemožné

Fíkus patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože nevyžaduje nijak složitou péči. Postačí mu jen minimum světla a úsporná zálivka. Někdy může dorůstat až do výšky dvou metrů, pakliže se mu dobře daří. A odkud že vlastně fíkus pochází? Až z daleké Indie, kde se může vytáhnout do nevídaných rozměrů.

Všeobecné tipy pro začínající pěstitele fíkusů

Nyní si řekněme, jak se vlastně primárně postarat o fíkus, aby dobře prospíval. Soustřeďte se na tyto kroky:

  • Fíkus nepotřebuje abnormálně rozměrné květináče: pokud vlastníte rostlinu vyšší, stačí, když ji přesadíte do květináče, který bude zhruba o 3 a ½ cm širší než kořenový systém fíkusu.
  • Zvolte správnou půdu: nemusíte utrácet za speciální substráty. Úplně postačí ten univerzální s příměsí perlitu.
  • Fíkus nevystavujte na přímé slunce: rostlina potřebuje sice světlo, ale nesnese přímé sluneční paprsky. Ideální je tedy jakýsi polostín v bytě. V případě, že máte doma fíkus se skvrnitými listy, vyžaduje zpravidla více světla než ten zelený.
Fotografie: Freepik

Péče o fíkus v domácnosti podrobně

Z teorie skočíme hned do praxe. Jak tedy fíkus obstarat prakticky? Zde je malý návod:

  • Nepřehánějte to se zálivkou. Fíkus stačí zalévat asi tak jednou za dva dny. Jeho přirozeným prostředím je totiž velmi teplé podnebí. Řiďte se třeba tím, zda je substrát v květináči suchý (do hloubky cca 1 cm).
  • Květináč musí mít drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Tudíž pořiďte takový, který bude mít i kompatibilní podtácek.
  • Fíkus hnojte komplexními hnojivy s obsahem fosforu, draslíku, hořčíku, dusíku, bóru, železa a manganu. Dusičnan vápenatý používejte zejména na jaře pro podporu růstu. Síran hořečnatý je dobré použít asi tak dvakrát za sezónu. A se železitými přípravky šetřete a užívejte je jen čas od času. V zimních měsících snižte doplňování hnojiv až 2x.
  • Dopřejte fíkusu teplé prostředí. Rostlině se bude dařit při standardních pokojových teplotách kolem 23 až 25 °C. Snese však i teploty do kolem 15 až 16 °C. Nižší se nedoporučují.
  • Myslete i na občasné zvlhčování ovzduší v místnosti. Příliš suchý vzduch totiž nemusí fíkusu svědčit. Poznáte to tak, že začne opadávat a listy budou hnědnout.
  • Vyvarujte se stanovištím, kde je větrno či průvan. Na ten je fíkus obzvlášť náchylný.
Fotografie: Freepik

Jak správně množit fíkus?

Zachtělo se vám rozmnožení fíkusu a chtěli byste ho darovat někomu známému? Potom postupujte dle těchto kroků:

  • Ostrým nožem nebo nůžkami získejte z fíkusu řízek.
  • Ten vložte do nádoby s odstátou vodou na dvě až tři hodiny.
  • Poté ponořte místo řezu na chvíli do speciálního růstového stimulátoru (gelová konzistence).
  • Nakonec zasaďte do vhodného substrátu a překryjte PET lahví s dírkami nebo plastovým sáčkem s menšími otvory, abyste vytvořili skleníkový efekt a udrželi teplo kolem rostliny. Nezapomeňte pravidelně zalévat. Fíkus brzy zakoření.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]