Pokojové rostliny nejen lahodí oku, ale jsou také užitečnými čističkami vzduchu v domácnosti. Někdy však i přes pravidelnou zálivku začnou chřadnout a jejich listy zežloutnou. V takovém případě je zřejmé, že se s rostlinami něco děje a nejsou v pořádku.
Jaké jsou nejčastější důvody pro chřadnutí rostlin a jejich usychání? Jaké máte možnosti, abyste rostliny ještě zachránily před tím než skončí v bioodpadu? Pročtěte si tipy na záchranu pokojových rostlin!
Malá nebo příliš velká zálivka
Podíváte se na substrát a při pohledu máte pocit, že povrch je suchý natolik, že si zasluhuje další díl zálivky? Zatímco svrchní vrstva může vykazovat známky sucha, stačí ponořit prst do půdy do hloubky 2-3 cm a zjistíte, že rostlina má dostatek vláhy a není třeba jí více zalévat.
Velké množství vody totiž může způsobit hnilobu a plíseň. Naopak v případě nedostatku zalijte rostlinu okamžitě a pokračujte v pravidelném zalévání. Sucho nebo přílišná vlhkost bývají nečastějšími důvody odumírání rostlin.
Napadení škůdci
Zálivka je v pořádku, přichází druhý častý důvod zažloutlých listů a tím jsou hmyzí škůdci. Nejčastějšími škůdci jsou různé mušky a roztoči, ale bývá často obtížné je v prvním okamžiku identifikovat. Je nutné důkladně prohlédnout listy také zespodu, kde spatříte malé otvůrky nebo bílé tečky. Některé druhy roztočů vytvářejí také pavučinky.
Nejprve rostliny dejte dostatečně daleko od sebe, aby se zabránilo vzájemné infekci. Listy postižené rostliny důkladně opláchněte teplou vodou, do které můžete přidat prací prášek nebo běžný čistící prostředek. Na závěr ošetřete speciálními přípravky ze skupiny akaricidů ze zahradního centra, použít ale můžete také přírodní nimbový olej.
Nedostatek slunečních paprsků
Co může stát dále za žloutnutím listů a odumíráním rostlin? Nedostatek slunečních paprsků bývá důvodem hlavně v období od podzimu do jara. Prvotním projevem je žloutnutí a opadávání listů odspodu. Důvodem může být také umístění na oknech, která jsou severním směrem. Vhodné je proto přemístit rostliny k oknu s největším přísunem denního světla, případně zajistit umělé osvětlení.
Dalšími důvody pro chřadnutí rostlin mohou být:
- průvan nebo umístění u otevřeného okna,
- chlad nebo umístění v blízkosti klimatizace,
- nedostatek živin a nedostatečné zahnojení.