
Plíseň v květináči s pokojovými rostlinami – to není vůbec příjemné zjištění. Abyste se jí dočista zbavili, je nutné provést několik základních úkonů.
Také se vám stává, že bývá půda v květináčích s pokojovými rostlinami nebo bylinkami plesnivá? Tento jev je nežádoucí, protože spory plísní se jednak velmi rychle šíří, jednak jsou nebezpečné pro člověka i prostředí, varuje Healtlhine. Vy sami je dýcháte a z květináčů se může plíseň rozšířit i na nábytek nebo na stěny. Nemluvě o tom, že plíseň škodí samotným rostlinám. Takže dejte plesnivé zemině sbohem!
Jak při likvidaci plísně v květináčích postupovat
Zemina v květináčích plesniví, když je příliš vlhká. To se stává tehdy, když rostlinu zaléváte příliš velkou dávkou vody. Rostlina ji nestačí spotřebovat a dlouhodobě vlhký substrát je pro tvorbu plísní jako stvořený. A když se ještě nedostatečně větrá, máte o plíseň stoprocentně postaráno. Proto je lepší, když se naučíte své pokojovky a bylinky zalévat častěji, ale menším množstvím vody, jak doporučují na webu TheSpruce. Tu stačí rostlina absorbovat a zemina přinejmenším na povrchu hezky proschne. Pak nebude mít plíseň šanci.
Řešením je Cinnamonum čili skořice
Plíseň v květináči je nutné zlikvidovat co nejrychleji. Jednak vrstvu plísně na povrchu odstraňte. To můžete provést třeba lžící nebo malou zahradnickou lopatkou. Zeminu nemusíte vysypávat a měnit za jinou, ale je zapotřebí ošetřit ji něčím, co máte doma v přihrádce nebo ve skleničce. Tím zázrakem, který sporám plísní zabrání v rozmnožování, je skořice. Takže nyní jí můžete povrch zeminy posypat. Skořice má totiž přirozené protiplísňové vlastnosti, s ní budete mít vyhráno. Ale k tomu se ještě držte výše uvedené menší, ovšem častější zálivky.
Okurky se za přírodní hnojivo odvděčí bohatou úrodou. Ocení zejména ovesné vločky
Dobrým počinem je, když na dně každého květináče vytvoříte drenáž, radí web NLC. Postačí pár oblázků nebo štěrku, přinejhorším písek. A hlavně pod květináč podkládejte misku, aby přebytečná voda mohla odtékat. Chcete-li mít na kytce ozdobný obal, musí mít o několik centimetrů větší průměr než základní květináč se zeminou. To proto, aby byl zajištěn přístup vzduchu a stojatá voda se v něm odpařovala.
Jinak se v květináčích setkáte s nebezpečným povlakem znovu, ať budete sypat skořicí, či nikoliv. Plíseň je v domácnosti obecně silně nežádoucí, kromě zeminy pokojovek se často objevuje i kolem oken v zimě nebo v koupelnách po celý rok. Na BydlímeÚtulně jsme už radili, jak se můžete zbavit plísně mezi obklady a dlaždicemi, případně dalšími spárami v koupelně.
Zdroje: Healthline, NLC, TheSpruce
Napište komentář