Spadané listí na zahradě je poklad, který většina lidí nedokáže využít

Fotografie: Freepik

Každý rok na podzim dochází ke stejnému problému s listnatými stromy – opadávají. Nejenže hrabat spadané listí je fyzicky náročná práce, mnozí si také neví rady co s ním? Mnozí z nás se uchylují ke spalování. To je asi nejúčinnější způsob, jak se listů zbavit. Nicméně spadané listí může mít i jiné využití. A až si přečtete tento článek, jistě nám dáte za pravdu, že pálit se může pouze listí nakažené vážnými chorobami (jako je například padlí).

Využití zdravých listů

Zdravé suché listy mohou být velice prospěšné. Někteří zahradníci jsou toho názoru, že v přírodě je vše uspořádáno natolik dokonale, že je úplně nejlepší, nechat listy ležet na zahradě. Prostě tak, jak napadají – příroda si s nimi poradí sama.

Listy jsou organickou hmotou, která slouží jako potrava pro červy a zlepší strukturu půdy. Pokud ale listy spadnou na trávník nebo na záhon, je potřeba je shrabat, aby nebránily světlu a přístupu vzduchu.

Kompost

Nasekané listy přidejte do hromady kompostu. Listy je dobré proložit zelenými rostlinami, jako je například posekaný trávník nebo plevel z vaší zahrady. Listy jako hrubý materiál tvoří „hnědou“ složku, která vyváží podíl zeleného odpadu v kompostu. A to je důležité pro správnou strukturu kompostu.

Půda pro sazenice a pokojové květiny

Spadané listí jednoduše dejte do velkého plastového sáčku, přidejte zelený odpad (tráva, plevel bez kořenů apod.). Obsah sáčku pravidelně protřepávejte a míchejte. Po nějaké době se tento materiál rozloží a vy jej můžete použít jako skvělý substrát pro vypěstování sazenic nebo pro pěstování pokojových květin.

Takto vyrobená půda je lehká a mírně kyselá (pH 5-6). Hodí se pro květiny s jemným kořenovým systémem, jako je begónie, gloxínie, cyklámen.

Mulčování

Spadané listí rozložte na rostliny, které chcete chránit před mrazem. Mulčováním dosáhnete nižšího růstu plevele a toho, že minerály zůstanou v půdě. Na jaře zaryjte listy do půdy.

Dekorace zahradních cest

Podzimní listí je nádherně vybarvené. Pokud ještě nejsou suché, můžete je použít jako přírodní materiál pro dekoraci zahradní cesty. Bude vám krásně šustit pod nohama. Má to ale jednu nevýhodu: ve vlhkém počasí začnou být listy kluzké.

Krycí materiál pro trvalky

Na zimu zakryjte růže, hortenzie, chryzantémy a jiné teplomilné trvalky právě suchými listy. Kromě toho je můžete použít k mulčování hrnkových květin. Vyrobíte jim pomyslnou „deku“, která rostliny ochrání před mrazem. Velice vhodné jsou listy také pro cibuloviny – budou kvést dříve, než obvykle.

Materiál pro vyvýšené záhony

K dosažení dřívější sklizně je dobré položit spadané listy až po okraj vyvýšených záhonů. Nechejte je tam až do jara. Na listy položte nasekanou trávu a další zelenou hmotu a zalijte vodou. Na jaře vzniklou hmotu zasypte zeminou a přikryjte netkanou textilií. Poté můžete vysadit rostliny.

Půda pro vyvýšené záhony

Stejným způsobem můžete vyrobit půdu k vyplnění vyvýšených záhonů. Na nich pak plodiny dozrávají rychleji.

Hnojivo na trávník

Suché rozdrcené listy můžete rozhazovat po trávníku. Toto „hnojivo“ umožní trávníku dýchat a navíc pronikne do půdy a zlepší její struktury. Avšak pamatujte si: než použijete listy na trávník, je potřeba ho pořádně podrtit a vysušit.

Fotografie: Freepik

Domov pro ježky

Nechejte hromádku spadaného listí poblíž plotu nebo ve vzdálených rozích své zahrady, kde nic nepěstujete. Ježci rádi přezimují v suchém listí. Ježek se vám poté odvděčí: může vám pomoci zbavit se škodlivého hmyzu, kterým se živí.

Domácí dekorace

Dobře zbarvené podzimní listí různých tvarů jsou skvělé pro vytvoření dekorativních vazeb. Skvělé jsou například věnce a kytice. Hodí se do interiéru i exteriéru. Listy můžete použít také při tvorbě s dětmi.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]