Živý plot se změnil k nepoznání. Senior z něj vytvořil umělecké dílo

Pokud se domníváte, že živý plot musí mít pouze podobu keřů a dalších dřevin zastřižených do roviny tak, aby znesnadňovaly výhled do prostoru za nimi, mýlíte se. John Brooker, pětasedmdesátiletý rodák z anglického Norfolku, přeměnil svůj živý plot v gigantického draka, kterého má většina z nás spojeného s fantasy literaturou.

Nápad jako výsledek vojenské služby v Malajsii

Zahradničení vždy patřilo mezi jednu z nejoblíbenějších Johnových činností, a tak, když odešel do penze, rozhodl se mu věnovat ještě více. Poté, co zvelebil celou svou zahradu, dostal nápad, že by mohl svůj dlouhý živý plot, který se nachází z jedné strany jeho pozemku nějak ozvláštnit.

Když se totiž na něj jednoho dne díval z okna v kuchyni svého domu, začal mu připadat příliš nudný a jednoduchý. A tak se rozhodl, že s ním musí něco udělat. To se mu povedlo, během deseti let přeměnil živý plot neustálým ořezáváním a zastřiháváním v zelenou sochu, konkrétně fantastického draka s masivními křídly, planoucími nozdrami, špičatými zuby, detailně tvarovaným hřbetem a šesti nohama. Inspirací pro tuto na anglické poměry ne zcela typickou bytost prý pro Johna byla jeho armádní zkušenost v Malajsii, kde jsou naopak draci téměř všudypřítomní.

Zelená socha úctyhodných rozměrů

Rozměry draka jsou opravdu úctyhodné, jeho délka je téměř čtyřicet šest metrů a výška více než tři metry. Pokud si říkáte, co na Johnův nápad říkala jeho manželka, tak vězte, že jí to vůbec nevadilo, naopak mu pomohla s nakreslením návrhu, neboť dříve pracovala jako grafická designérka.

V současné době již drak příliš práce nevyžaduje, aby byl zachován jeho tvar, vyžaduje stříhání pouze jednou za dva až tři týdny. Samozřejmě, že vzhledem k rozměrům ale není stříhání zcela jednoduché, a je k němu potřeba žebřík. Pokud vás tato zelená socha zaujala, můžete je vidět i na vlastní oči. Dům Johna Brookera se nachází ve vesnici East Rudham a je oblíbeným cílem turistů, John Brooker proto nevylučuje, že k drakovi časem nepřibudou ještě nějaké další zelené bytosti.

Fotografie: Damien McFadden

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]