Správné prořezání jabloní zaručí bohatou úrodu jablek již během letošní sezony. Nepromeškejte období, kdy je vhodné tak učinit

Fotografie: Freepik

Pokud chcete získat chutné, šťavnaté a velké plody, musíte se o své stromy dobře starat. Toužíte-li po úrodné sklizni jablek, je třeba jabloně správě prořezávat.

Zahradníci se zkušenostmi vědí, že nejlepším obdobím pro vytvoření koruny jakéhokoliv ovocného stromu je jaro. Navzdory tomuto jednoduchému pravidlu není samotný proces prořezávání tak jednoduchý. Pokud je totiž prořezávání prováděno nesprávně, může to nepříznivě ovlivnit zdraví stromu: větve mohou být příliš těžké, plody nemusí dozrát, může dojít k poškození koruny atd. Správné prořezávání větví jabloní přispívá ke:

  • správné tvorbě koruny,
  • zvýšení výnosu,
  • zlepšení celkového vzhledu stromu.

Hlavní pravidla pro správné prořezávání jabloní

Nejlepším řešením je zahájit proces prořezávání jabloně dříve, než se na stromě objeví pupeny. Je nutné řezat větve jabloně výhradně ostrým nářadím, nejlépe speciálními nůžkami nebo kleštěmi: to platí pro příliš slabé a velmi mladé větve. Staré výhonky je třeba odstranit ostrou pilou. Pamatujte, že čepele zahradního nářadí by nikdy neměly být rezavé.

Fotografie: Freepik

Základní proces prořezávání větví jabloní

Je třeba si uvědomit, že existuje několik možných postupů stříhání větví. Tento druh prořezávání pomáhá rovnoměrně rozdělit a distribuovat všechny potřebné látky do všech větví a kořenů: Nejprve zkraťte větve po stranách kmene o 2/3 jejich celkové délky a centrální větve zkraťte na délku 85 cm. Všechny větve, které vyčnívají z hlavního kmene a jsou druhotné, by měly být také odříznuty, protože se většinou nedokážou vyrovnat s hmotností jablek. Pokud větev odstraníte řezem, nic to pro strom nemění, ale pokud se větev sama zlobí, stromu zbytečně vzniká trauma, které musí hojit.

Mimo jiné je třeba každé jaro, bez ohledu na věk jabloně, odříznout všechny suché, poškozené a nemocné větve, bez ohledu na to, jak velké jsou. V případě, kdy si všimnete, že nastal čas pro pučení, a na některých větvích pupeny nevznikly, ale zároveň se kůra stala mnohem tmavší, bez váhání se jich zbavte. Budoucí stav větve závisí na správnosti řezu, takže je třeba řezat větve takovým způsobem, aby řez vedl jen pár centimetrů nad pupenem.

Fotografie: Freepik

Je třeba formovat korunu stromu správným způsobem

Několik prvních let není koruna stromu jasně definovaná, což znamená, že během tohoto období bude nutné věnovat čas správné péči a formování. Aby nedošlo ke snížení plodnosti, je nutné korunu zkracovat a formovat, ale jednou založenou korunu už není dobré měnit. Prořezávání dřeva je poměrně komplikovaný proces, který je podobný operaci Měli byste tedy k řezu přistupovat s respektem a vždy ošetřit „rány“ speciálním prostředkem.

Prořezávání starších stromů jabloně

Pro začátek je třeba poznamenat, že staré stromy není nutné prořezávat tak často jako mladé. Tvorba koruny je regulována a korigována každé dva roky, nikdy ne častěji. Navzdory tomu musí zahradník každoročně zajistit, aby se na jabloni neobjevily žádné větve, které by blokovaly světlo dopadající na plodící části kmene. Jakmile si všimnete větve, která roste uvnitř koruny, okamžitě se jí zbavte.

Neměli byste stříhat, když jabloň začala kvést, můžete stromu ublížit, výrazně snížit jeho plodnost, a tím i úroveň výnosu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]