Mezi pěstiteli květin jsou fíkusy velmi oblíbené. Můžete je pěstovat v bytech i ve skleníku. Při správné péči vám bude dělat několik let. Některé druhy fíkusů jsou velmi velké, takže potřebují obrovský prostor. Vybrat si můžete podle druhu, barvy nebo tvaru listu.
Odkud fíkus pokazí a jaké druhy nabízejí květinářství?
Tato rostlina je vždy zelená. Patří do rodu moruší. Přirozeně rostou na Nové Guineji, v jihovýchodní Asii a na Šalamounových ostrovech. Tam mohou být i jako stromy nebo keře. Fíkus může mít zelené nebo dvoubarevné listy velké až 70 cm. V přírodě fíkusy dorostou až do 40 metrů na délku a průměr kmene může být až 5 metrů.
Nejpopulárnější mezi fíkusy je Rubbery. Je nenáročnou rostlinou, doma může dosáhnout dvou metrů. Listy má špičaté a šedozelené koruna rostliny je drsná. Tento typ fíkusu má různé odrůdy, které se lidí barvou listů:
- Odrůda Black Prince je černá
- Doecheri má růžové skvrny a červené žíly v listu
- Variegata má zelené listy se smetanovými okraji
- Robusta má velké listy tmavě zelené barvy
- Benjamin je vždyzelený strom
Benjamin je velmi oblíbenou rostlinou. V přírodě může dorůst do výšky 10-20 metrů. Doma vám může vyrůst až do tří metrů. Listy mají oválný nebo spirálovitý tvar. Koruna stromu je hustá, že přes ni není vidět. Plazivý fíkus je plíživý keř, na který se tvoří další kořeny. Díky přísavkám může tento druh růst na stromech.
Trpasličí fíkus je liana dlouhými výhonky. Listy mají oválný tvar. Svými četnými kořeny roste tento druh až k zemi. Lyre fíkus má velké listy, které mají světle zelený odstín. Listy dosahují délky až 60 cm a mají uprostřed výraznou žílu.
Jak dobře pěstovat fíkus doma? Potřebuje správné osvětlení
Pokud se rozhodnete doma pěstovat fíkus, musíte mu vytvořit podmínky, díky kterým se mu bude dařit. Dobře osvětlené místo, kam nebude přímo svítit sluníčko, bude ideální. Malou rostlinu můžete dát na parapet na západní nebo východní stranu a vyšší keř dejte na zem nebo poblíž okna. Nedoporučuje se dávat fíkus hlouběji do místnosti.
V létě můžete fíkus dát na balkon, ale opět tak, aby na něj nešlo přímé slunce. I v zimě potřebují dostatek světla, doporučuje se tak několik hodin denně světlo uměle dodávat. Ideální teplota pro fíkusy v létě je mezi 25 – 30 stupni. V zimě se teplota může dostat na 16 -20 stupňů. Fíkusy prospívají při pokojové teplotě. Nemají ale rádi suchý vzduch, takže je vhodné rostlinu postřikovat vodou 2-3x denně.
Jak se o fíkus starat v období sucha?
Fíkusy je nutné pravidelně zavlažovat. Závisí tak na vlhkosti vzduchu a teplotě v místnosti. Příliš časté zalévání může vést k hnilobě jeho kořenu. Proto se musí zajistit, aby se v misce nehromadila voda.
Během suchého období se doporučuje fíkusy koupat ve sprše asi dvakrát měsíčně. Nebo můžete listy fíkusu pravidelně otírat suchým a poté mokrým hadříkem. Pokud chcete, aby měli fíkusy jasně zelenou barvu, můžete je zkusit otírat speciální směsí:
- V půlce sklenice vody zřeďte dvě lžíce majonézy
- Navlhčete suchý a čistý hadřík
- Otírejte listy, dokud nejsou pryč všechny nečistoty a prach
Péče o fíkus není náročná, hnojí se pouze v létě
Ke hnojení se doporučuje střídavě používat minerální a organická hnojiva a můžete hnojit každých deset dní. V zimě, kdy je málo tepla, se hnojiva nepoužívají vůbec. Můžete ale použít čajové lístky a vložit je do květináče do hlíny.
Mladé rostoucí rostliny je nutné každý rok přesadit. Staré stromy se vysazují každých několik let. Při přesazování je vhodná neutrální půda, nebo mírně kyselá. Tuto hlínu prodávají v květinářství a je určena speciálně pro fíkusy. Mladé rostliny navíc potřebují specifickou směs.
Den před výsadbou se rostliny zalévány. U mladých stromků by měly být nové květináče asi o 2 cm větší než předchozí. Nejdříve na dno dejte drenáž a poté malou vrstvu půdy. Poté rostlinu vyjměte s květináče a dejte ji do většího. Potom můžete zasypat další zeminou.