Vybrat ten správný prášek na praní není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, a to zejména proto, že na trhu je řada produktů od různých výrobců.
Navíc, tyto komerčně vyráběné prášky obsahují často řadu chemických látek, které přitom nijak nezvyšují prací účinek a můžou nepříznivě působit jak na životní prostředí, tak také na zdraví některých osob, například malých dětí nebo dospělých s citlivější kůží.
Je proto určitě dobré věnovat chvíli času etiketám, na kterých je napsáno složení. Když totiž budete vědět, kterým látkám se vyhnout, bude pro vás snazší zvolit ten nejšetrnější prášek na praní.
Aroma, konzervanty a barviva
Dejte pozor na příliš parfemované a voňavé výrobky, u nichž často dochází k záměrnému překrývání pachů chemických látek. Navíc, umělé aroma může mít negativní vliv na dýchání, může vést také k bolestem hlavy nebo migrénám a způsobit i zažívací potíže.
Pokud jde o konzervanty a barviva, měli byste také raději sáhnout po produktu, který je neobsahuje vůbec nebo pouze v minimálním množství. Řadu z nich totiž člověk vstřebává kůží a můžou způsobit mnoho problémů, například narušit imunitní systém.
Rozhodně se vyhněte prostředkům, které obsahují fenoly, protože u citlivějších osob může zejména dlouhodobější vystavení jejich působení vyvolat vážné zdravotní komplikace, zejména poškození jater, ledvin, srdce a také nervového systému.
Fosfáty
Na trhu je čím dál víc prášků, na nichž je uvedeno, že jsou bezfosfátové. Pokud tedy máte možnost volby, vždy dejte přednost tomu výrobku, který fosfáty neobsahuje. A proč je dobré se fosfátům vyhnout? Především, fosfáty nijak nezvyšují účinky praní a jejich přítomnost v pracím prášku tak není nijak potřebná. Jedná se o formu fosforu, který člověku ani prostředí sám o sobě nijak neškodí, a naopak vyživuje sinice a vodní řasy.
Pokud se však používají fosfáty při praní a dostávají se tak do životního prostředí, způsobují přemnožení škodlivých sinic. Kdo je citlivější, ví, jak nepříjemné mohou sinice při koupání být, protože mohou vyvolat různé vyrážky a také alergie.
Problémem fosfátů také je, že je nejsou schopny zachytit ani čističky odpadních vod, přičemž kromě přemnožení sinic způsobují také úbytek kyslíku ve vodě, který je životně důležitý pro všechny vodní živočichy.
Agresivní bělidla a chlór
Tyto látky se do prášků na praní přidávají z toho důvodu, aby spotřebitel docílit bělejšího prádla, ale za cenu uvolňování toxických látek jak do ovzduší, tak následně také do vody v přírodě. Zejména chlór je z tohoto hlediska nebezpečný a toxický a má tendenci se hromadit i v tělech ryb a snižovat kvalitu vody.