Nebezpečná plíseň v domácnosti je problém. Naučte se jí efektivně zbavit

Fotografie: Freepik

Kdo by to neznal. Přijdete do koupelny a v rohu na vás ze zdi zírá černá skvrna – plíseň. Nebo odtáhnete skříň ode zdi, a na zdi za ní je to zelené jako na jarní louce. Bohužel ani jedna z věcí není nic co bychom doma chtěli mít. Jsou to plísně. Schválně užívám nožné číslo, protože plísní, které se nám mohou usadit doma, je mnoho druhů.

Všechny, kromě toho že jsou nevzhledné, mohou docela výrazně ohrozit naše zdraví. Plíseň je vlastně druh houby. A houby se rozmnožují sporami. Ty jsou tak malé, že létají ve vzduchu, aniž bychom je viděli. A když tyto spory vdechnete, mohou se vám usadit na plících, a tady mají ideální podmínky pro svůj další růst – teplo a vlhko. Kdo má oslabenou imunitu, má zaděláno na problém.

Jaké prostředky nám nemohou pomoci?

Stačí se podívat na internet, a tam najdete spoustu zaručených pomocníků, kteří nás plísní zbaví. Jenže i když zmizí ze zdí ony ošklivé barevné fleky, neznamená to, že zmizela i plíseň. Ta je totiž rozrostlá v omítce, ve zdi, a po čase se objeví znovu. A druhé kolo boje může začít. Mnohem lepší je zničit plíseň celou, tedy včetně rozsáhlé sítě vláken, která má skrytá uvnitř a na povrchu nejsou vidět. Tudy cesta nevede.

Recept až ze starého Řecka

Kdo by si pomyslel, že staří Řekové znali recept, jak s plísněmi zatočit. A přitom to je tak jednoduché. Vezměte několik bobkových listů a jednoduše je v místnosti, kde se vám vyskytuje plíseň, zapalte.

Fotografie: Pixabay

Esenciální oleje a další aromatické látky jsou pro plísně jed. Uvidíte, že za pár dní začne plíseň mizet. Když tento postup několikrát zopakujete, máte vyhráno. Aby se plíseň po čase neobjevila znova, je třeba změnit klima v domě.

Zvýšit teplotu v domě, dále snížit vlhkost, protože i plísně ke svému životu potřebují vhodné podmínky. Tím, že jim je vezmete, nebudou mít možnost se u vás doma opět rozrůstat.

Čím dále mohu zabránit růstu plísní

Jsou to úplně obyčejné věci, jen je třeba, abychom je dělali automaticky. Např. udržování stálé teploty a to kolem 22°C. Čím méně teplota kolísá, tím méně poskytujeme prostoru pro jejich růst.

Dále když odcházíte z domu, nechte dveře mezi jednotlivými místnostmi otevřené, bude tak moci přirozeně cirkulovat vzduch. Nevzniknou tak místa, kde bude dlouhodobě nižší teplota, nebo vyšší vlhkost. Důležité je řádně větrat, a to hlavně v koupelně, kde vzniká nejvíce vlhkosti.

Každá koupelna by měla mít nucený odtahový ventilátor, který nám ve spojení s vlhkostním čidlem zabezpečí stálou vlhkost. Když provádíme v domě opravy – mokrou cestou, měli bychom je provádět v letních měsících.

Nevěřili byste, kolik vody je v omítce, a jak dlouho trvá, než vyschne. Stejně tak beton. Pokud máte doma akvárium, nebo hodně květin, mějte je ve velkých, snadno větratelných místnostech, neboť se z nich vypařuje velké množství vody, a pokud zůstane v domě, máte na problém zaděláno.

A poslední věc. Když stavíte nábytek ke zdi, mějte na paměti, že za ním je vždy nižší teplota, a vlivem nemožnosti cirkulace vzduchu i vyšší vlhkost. Není nic snadnějšího, než mezi stěnou a nábytkem nechat mezeru alespoň 5, spíše však 10 cm. Tak příjemné a spokojené bydlení bez těchto nezvaných hostů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]