Jak se správně starat o zahradu, aby byla stále krásná a v dobré kondici je otázkou praxe a neustálé práce. Velmi vám pomůže i vyvarovat se některých častých chyb, kvůli kterým ničíte své snažení.
Chcete mít krásnou a udržovanou zahradu, na kterou budete právem pyšní? V takovém případě si dejte pozor na několik nepříjemných, zbytečných, ale bohužel stále velmi častých chyb, kvůli kterým nebudete při péči o zahradu dosahovat tak skvělých výsledků, jak si představujete. Bez práce se navíc zahrada neobejde, takže dopředu počítejte s tím, že trávník budete muset pravidelně sekat a rostliny vyžadují péči minimálně v podobě odstraňování nežádoucího plevele a dostatečné zálivky během suchých měsíců. Na co si ale ještě dát pozor? To se dozvíte přímo v tomto článku.
Špatné sekání trávníku
Podle odborníků by měl být trávník sekán zhruba jednou týdně. V takovém případě bude vypadat krásně po celou sezónu. Lepší je sekat častěji, ale méně, než násilně odstraňovat větší množství trávy. Díky tomu bude trávník zelenější. Trávník by měl být vždy sekán maximálně o 30 procent své výšky.
Dále si dejte pozor a sekejte jen ve chvílích, kdy trávník není suchý. Běžně se tak doporučuje počasí před deštěm, po ranní rose nebo k večeru, kdy se naopak očekává večerní rosa. Pozor si dejte i na sekání tupými noži, kdy dochází ke zbytečnému poškození trávy.
Nevhodně zvolená místa pro výsadbu rostlin
Vždy si pečlivě zjistěte požadavky jednotlivých rostlin a na tomto základě jim vyberte vhodné stanoviště. Některé rostliny preferují spíše přímé sluneční světlo, zatímco jiné preferují stín. Při nevhodně zvoleném místě může rychle dojít k úhynu rostliny. Negativně se projeví také výsadba příliš blízko sebe, kdy se budou jednotlivé rostliny vzájemně omezovat.
Nedostatečné a nesprávné zalévání
Další častou chybou, kterou při péči o zahradu děláme, je nesprávné zalévání. Problémem je špatně zvolená doba i nedostatečné množství vody. Vyvarujte se zalévání v horkém počasí, kdy se mohou tvořit žluté fleky. Naopak nejlepší je zalévat brzy ráno nebo k večeru, kdy se voda lépe vsákne. Pro péči o trávník se nebojte zalévat klidně častěji.
Špatné hnojení rostlin
Mnoho lidí také nedostatečně hnojí rostliny, protože si myslí, že to vlastně není potřeba. Opak je však pravdou, protože se jedná o důležitou součást správné péče. Díky hnojení se rostliny správně vyvíjejí a rostou rychleji. Pro výběr vhodného hnojení a nastavení optimální dávky si vždy zjistěte nároky dané rostliny a zároveň si přečtěte návod na vybraném přípravku.
Speciální pozornost si zaslouží hnojení dusíkem, kdy příliš velké množství může negativně ovlivnit kvetení. Z toho důvodu se doporučuje omezit použití dusíku po červenci. V období od srpna do poloviny října se doporučuje používat fosforečná a potašová hnojiva. Hnojivo by mělo být rovnoměrně rozloženo na trávník i na rostliny pro lepší využití. Nepoužívejte prošlá hnojiva.
Nevhodné prořezávání
Další chybou při péči o stromy či keře je nevhodné prořezávání. Zde je potřeba zvolit správné období i způsob řezu, kdy odstraníte nežádoucí větve.
Pro ovocné stromy, jako jsou jabloně, hrušky a švestky platí, že by měly být stříhány do února do léta. Naopak pro broskve a nektarinky platí, že se stříhají během prvních jarních týdnů a po celé léto. Ale takové třešně a meruňky se prořezávají až po sklizni.
Pokud máte na zahradě okrasné jehličnany, jako jsou jalovce, připravte se na jejich prořez v období časného jara do poloviny června. Jakékoliv okrasné keře stříhejte na jaře od prvních teplých dnů do období, než začnou kvést. Pokud jde o keře kvetoucí v létě, zvolte pro střih spíše pozdní letní měsíce.
Specifickou disciplínou je zastřihování živého plotu, kdy obecně platí, že je lepší vybrat si chladnější počasí na jaře, kdy nehrozí zaschnutí a poškození ošetřených konců. Volte také dostatečné ostré nástroje.