Je nutné se o brambory starat, abyste si jejich chuť i vůni mohli užívat po celou zimu. Nejde jen o správné pěstování, důležité je i skladování, aby vydržely co nejdéle jako čerstvé.
Jestliže vůbec nevíte, jak brambory zasadit, je nutné si předtím nastudovat alespoň základní informace, abyste nebyli překvapení. Jaký je správný přístup ohledně pěstování brambor? Jak složité je zasazování a následná péče o ně? Pokud chcete mít velkou úrodu, musíte dodržet několik základních pravidel a také zvolit správný čas na vysazení.
Brambory nejsou náročné na pěstování
I přesto vyžadují větší pozornost, abyste mohli sklízet velké a zralé kousky. Pracný a možná i časově náročnější postup ale zvyšuje výnos úrody až o 30 %. Jestliže budete brambory pravidelně okopávat a kypřit, můžete zabránit zvýšení výskytu zelených hlíz a podpoříte tvorbu silného kořenového systému, snížíte úroveň vyplavování živin z půdy a mnoho dalšího.
Kopání brambor provádějte pouze v případě, že máte jílovitou nebo hlinitou půdu. Nemá smysl dávat brambory do písku. Současně s kopání se provádí také odplevelení brambor. Obvykle se odstraní jen velké kusy plevele, které mohou zastínit menší výhonky. Dnes již existuje technologie pro pěstování brambor, která nevyžaduje kopání ani plení. Je nutné brambory hnojit ne jednou, ale během léta několikrát, střídavě s kořenovým a listovým krmením.
Důležitý je správný výběr hnojiva
Pokud chcete kombinovat prospěšné postupy, aplikujte hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Nikdo vám ale neřekne přesné datum, a dokonce ani týden, kdy budete moci brambory sklidit. Závisí to nejen na regionu, ale také na počasí a vybrané odrůdě. První kopání se provádí, když se objeví první zelené listy. Keře by měly být vysoké 7-10 cm. Druhé házení probíhá dva týdny po prvním a třetí za další měsíc.
Brambory můžete okopat kultivátorem, který ušetří spoustu času i práce. Je ale nákladnější na pořízení, proto si rozmyslete, jestli se vám vyplatí investovat. Použití samotného traktory vyžaduje přísné dodržování stejné vzdálenosti mezi řádky brambor.
Pluh je nejstarší nástroj pro pěstování této zeleniny. Můžete jen táhnout vy, ale také kůň a připevníte ho snadno i k traktoru. Je to účinné, bezpečné pro brambory a také nejméně finančně nákladné. I když je to pracný proces, některý pěstitelé na něj nedají dopustit. Použít můžete také starou dobrou motyku nebo lopatu. Tento proces je ale velmi náročný na čas, i po fyzické stránce vás může vyčerpat. Při ručním házení si musíte dávat pozor na plevele, který musíte ručně vytahovat.
Ať se rozhodnete pro jakoukoliv metodu kopání, přehazování nebo sázení brambor, jedna věc je zásadní, budou to vaše domácí plody, které jste vypěstovali vlastními silami. O to více vám poté budou chutnat. Navíc je to plodina, které vydrží při správném skladování celou zimu, nemusíte tak dokupovat žádné zásoby.
Zdroj: Goodhousekeeping