Pokud chcete mít neustále čisté brýle, nemusíte hned investovat do drahých a speciálních prostředků. Můžete se naučit je šikovně vyčistit, aniž byste utráceli spoustu peněz.
Některé přípravky mohou poškodit brýle nebo rámečky. Představíme metody, díky kterým vám brýle vydrží roky (pokud je neztratíte). Jak je efektivně vyčistit a jaké prostředky použít? Je potřeba při čištění používat obě ruce?
Nové brýle speciálně upravené čočky
Pokud si koupíte nové, budete pravděpodobně mít speciální upravené čočky. Tato úprava zajišťuje jejich vysokou kvalitu. Nesprávným čištěním můžete povrch poškodit. Rychlé otření brýlí oblečením, které máte na sobě není nejlepší řešením. Struktura oděvu může čočky poškrábat. K čištění nejsou určené papírové ručníky nebo toaletní papír. Společně s novými brýlemi byste měli od optika speciální hadřík, který slouží k bezpečnému čištění čoček, protože má jemnou strukturu.
Při čištění na ubrousek rozhodně netlačte. Pokud jsou nečistoty odolné, omyjte je vlažnou vodou a mýdlem. Tato metoda je účinná, protože umožní vyčistit veškeré nečistoty. Z hygienických důvodu byste měli vynechat rámy. Příliš vysoká teplota vody by je mohla deformovat, proto dbejte při čištění také na správnou teplotu.
Brýle vždy sundávejte oběma rukama
I když se jeví jako nejmenší problém, brýle, které chcete vyčistit, si vždy sundávejte oběma rukama. Pokud to uděláte jen jednou, mohou se zlomit můstky rámu – část mezi čočkami. Obvyklý se používají navlhčené jednorázové ubrousky, které se namočí v alkoholu. Používají se také na čištění elektroniky jako jsou telefony nebo tablety.
Nevyplatí se čistit brýle nasucho. Výjimkou jsou speciální hadříky pro optiky. Tam je potřeba použít speciální čisticí kapalinu nebo čistou vodu. Pokud chcete dostáhnout dokonale čistých brýlí, jednou za půl roku je ošetřete koupelí v ultrazvukovém čističi. Zbavíte se sedimentů, mastných skvrn a písku, který se dostane do těžko přístupných míst.
Pokud chcete brýle používat po dlouho roky, musíte se o ně starat pečlivě. Večer před spaním je dejte do pouzdra, aby se přes noc nepoškrábaly nebo nebyly zaprášené. Jestli je necháte voně ležet, mohou také spadnout a poškodit se. Čočky brýlí by se neměly dotýkat povrch. Určitě je nedávejte do kabelky nebo kapsy. Jestli používáte různou kosmetiku, jako lak na vlasy nebo jiné spreje, stojí za to si brýle sundat ještě předtím, než ho použijete.
Pamatujte také na to, že špinavé brýle neplní svou funkci, můžete hůře vidět a může to být nebezpečné hlavně při jízdě v autě. Brýle by se neměly čistit prostředky na čištění skla a oken, protože obsahují amoniak, který může zničit jemnou strukturu čoček. Brýle nejsou nejlevnější záležitost, sice si je můžete opatřit levně, ale nemusí být tak kvalitní, jako když si zajdete ke specialistovi, který vám zrak ještě odborně změří.
Zdroj: Goodhousekeeping