Obnovte původní zářivost a lesk rodinných šperků svépomocí. Obyčejné suroviny za pár korun se o to postarají

Fotografie: Depositphotos

Spousta šperků je náchylná na špínu a ztrátu svého lesku, a tak by se čas od času měly vyčistit. Nemusíte k tomu mít drahé přípravky, vystačíte si i s věcmi, co máte doma.

Pokud vaše šperky ztratily lesk a jsou případně zašpiněné, můžete jejich atraktivitu snadno obnovit. Stříbrné šperky se často zanesou špínou a zapráší se a pokud je máte založené někde opravdu dlouho, chvíli potrvá, než špínu odstraníte. Existuje ale jeden skvělý recept, jak šperkům navrátit jejich lesk, aby vypadaly jako nové. A můžete také vyzkoušet vyčistit šperky domácími metodami, každý si jistě přijde na své.

Snadný recept na čištění šperků

Pokud máte stříbrné šperky tmavé, je to náznak toho, že jsou opravdu špinavé. A ztmavnutí šperků také způsobuje nepříjemné špinavé skvrny na pokožce. Tento recept je účinný na vyčištění, dodá vašim šperkům jejich lesk zpět a zabrání tak i špíně na kůži. K výrobě budete potřebovat horkou vodu, lžíci jedlé sody, misku, hliníkovou fólii, pánev, dvě lžíce soli a utěrku. Možná se to zdá složité, ale postup je opravdu jednoduchý.

Prvním krokem je nechat vařit vodu na pánvi a poté k ní přidat sůl. Mezitím vložte do misky hliníkovou fólii tak, aby lesklá část směřovala dovnitř, a až voda bude horká, nalijte ji do misky s alobalem. Přidejte do vody šperky, které chcete vyčistit, a přidejte pomalým sypáním jedlou sodu. Potom už jen necháte roztok cca 15 minut působit – špína se působením horké vody, soli a jedlé sody začne vypařovat ze šperků. Po dokončení šperky vyjměte z misky, jemně je osušte a uvidíte, jak se budou lesknout.

Další babské rady, jak šperky vyčistit

Kromě předešlé techniky můžete vyzkoušet i tyto triky, jak se zbavit špíny na špercích. Prvním trikem je zubní pasta. V tomto případě budete potřebovat jen pastu, teplou vodu, dva hadříky a zubní kartáček, nejlépe s jemnými štětinami. Namočíte oba hadříky do vlažné vody a šperk celý pokryjete zubní pastou. Potom ho jen kartáčkem vyčistíte, jedním hadříkem otřete od zbytků pasty a druhým ho potom očistíte do sucha a do úplné čistoty. Šperk bude mnohem lesklejší a špína zmizí.

Fotografie: Pixabay

Další radou je citronová šťáva. Citron je dobrá volba na čištění spousty věcí a šperky rozhodně nejsou výjimkou. Postačí vám šperky namočit do citronové šťávy, kartáčkem vyčistit a opláchnout vodou. Šperky budou zářit. Zbytek citronu pak můžete využít i na čištění jiných míst. A oblíbenou metodou je i obyčejná Cola-Cola, která šperky vyčistí především díky svému složení. Šperky vložíte do nádoby s colou, necháte asi 10 minut působit, potom jen opláchnete a máte hotovo. Vaše šperky se budou znovu třpytit, a to i bez výrazných finančních výdajů.

Zdroj: Goodhousekeeping

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]