Stále čistá kuchyň bez jakékoliv mastnoty díky jednoduchým domácím přípravkům z běžně dostupných surovin

Fotografie: Freepik

Pokud je mastnota vaším největším nepřítelem a stále přemýšlíte, jak se jí zbavit, máme pro vás řešení. Existuje hned několik levných a domácích triků, které vám při odstraňování pomohou. Na nic nečekejte a zbavujte se jí průběžně, dokud z ní není vytvořen silný povlak.

Použijte jedlou sodu

Jedlá soda je produktem, který má mnoho praktických využití v domácnosti, a to nejen při vaření. Je vhodná k čištění kuchyňských linek, protože snadno odstraňuje mastné skvrny a nečistoty. Stačí nalít do misky litr vody a přidat čtyři čajové lžičky sody. Po promíchání namočte do roztoku hadřík, dobře ho vyždímejte a otřete jím povrch sporáku nebo jiného místa, kde se drží mastnota. Nakonec místo otřete jiným hadrem dosucha.

Vždy nakonec jedlou sodu dokonale otřete. Pokud by na místě zůstala delší čas, mohla by materiál poškodit, obzvlášť  pokud ji použijete na dřevo.

Fotografie: Freepik

Jak si pomoci octem

Velmi dobrým pomocníkem pro odstranění mastnoty je také ocet. Nalijte jej do lahve s rozprašovačem, nastříkejte na povrch mastné plochy a počkejte několik minut. Po této době stačí místo otřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou a osušit.

Na jemnější povrchy, jako je například dřevo, byste neměli používat nezředěný ocet. Spíše smíchejte sklenici octa se dvěma sklenicemi vody. Namočte hadřík do roztoku a otřete s ním špinavé kuchyňské skříňky. Po odstranění sedimentu jej znovu opláchněte pouze vodou a nakonec osušte.

Pro maximálně funkční výsledek je vhodné obě předchozí přísady smíchat. Jedlá soda v kombinaci s octem vytváří agresivnější pěnu, která je schopná odstranit i ty největší nečistoty. Na pomoc si můžete vzít také zubní kartáček nebo větší sprchový kartáč. Takové náčiní ale používejte jen například na sklo u trouby, ale nikoli na dřevo nebo podobně citlivé materiály.

Fotografie: Freepik

Čpavková voda

Čpavková voda si poradí v kuchyni i s odolnější mastnotou. Nalijte lžíci tohoto produktu do hrnce s litrem vody a do směsi namočte hadřík. Otřeme s ním povrch nábytku, poté ošetření opakujeme pouze vodou, a skříňky nakonec otřete do sucha.

Všechny zmíněné ingredience seženete za minimální cenu. Vyplatí se je proto mít doma v zásobě, abyste je mohli pravidelně používat. Kromě toho jejich použitím šetříte také životní prostředí, které při mytí mastnoty chemickými prostředky značně trpí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]