Mastná digestoř bude opět jako nová. Zbavit se usazenin je možné i bez drahých čisticích prostředků

Fotografie: Depositphotos

Pokud patříte k těm, kteří odsavač par důkladně čistí pouze v rámci předvánočního úklidu, pak víte, že poradit si s usazenou mastnotou není žádná legrace.

Digestoře plní v našich kuchyních nezastupitelnou funkci. Pomáhají pohlcovat páru i mastnotu z vaření. Tím chrání před mastnotou okolní povrchy a zbavují kuchyni vzdušné vlhkosti, která by časem mohla být příčinou vzniku nezdravých plísní. Takže vše dobré, ovšem jen do chvíle, kdy se rozhodneme digestoř důkladně vyčistit.

Pravidelné čištění vám ušetří práci

První rada, kterou je dobré se řídit, je čistit mřížku digestoře pravidelně. Ideálně jednou za měsíc. Vnější povrch digestoře pak utírejte častěji, zároveň při čištění varné desky nebo sporáku. Vrstvy usazené mastnoty jsou na čištění v domácnosti asi tím největším oříškem. Hodně si tedy pomůžete, když nenecháte mastnotu zajít tak daleko.

Na druhou stranu platí, že co oči nevidí, srdce nebolí, a možná jste si opravdu na mřížku vzpomněli až před Vánoci, nebo jste si dokonce všimli, že odsávání už nefunguje tak dobře jako dřív. Mastnota časem mřížku úplně zalepí a ztíží tak průchod vzduchu. I takto zaneřáděnou mřížku zvládnete vyčistit, jen to bude stát více námahy a možná se nevyhnete chemii.

Jar a jedlá soda

Nejdříve však vyzkoušejte přírodní a bezpečný čistič v podobě jaru a jedlé sody. Mřížku nejdříve potřebujeme důkladně odmočit. Vezměte si starý plech nebo napusťte dřez horkou vodou. Do ní nalijte prostředek na nádobí a mřížku do ní vložte, aby byla celá ponořená. Dejte jí dostatek času na odmočení, alespoň půl hodiny.

Fotografie: Freepik

Vrstva mastnoty se vodou s jarem nasaje, změkne a půjde mnohem lépe dolů. Připravte si pastu z jedlé sody. V misce rozmíchejte trochu vody se sodou, aby se vytvořila pastovitá konzistence. Vezměte starý zubní kartáček nebo menší kartáč a nanášejte pastu na mřížku. Krouživými pohyby vyčistěte celý povrch z obou stran. Poté mřížku opláchněte jarem a nechte oschnout.

Pokud je vrstva mastnoty opravdu silná, použijte vhodný nástroj, kterým byste ji seškrábli. Vyberte spíše dřevěnou špachtli, kovové nástroje by mohly mřížku poškrábat. Pokud jste se veškerých usazenin nezbavili, opakujte odmočení v horké vodě a celý čisticí proces ještě jednou. Pro běžné znečištění by měl být tento postup plně dostačující.

Myčka a chemické čištění

Některé hospodyňky myjí mřížku i v myčce na nádobí. Což určitě ušetří mnoho času i práce. Záleží však, z jakého materiálu je mřížka a zda mytí v myčce snese. Některé materiály mohou vlivem mycího procesu změnit barvu a možná se veškeré mastnoty nezbavíte. Je to tedy na vlastní nebezpečí, funkčně by se však mřížce nemělo nic stát.

Fotografie: Freepik

U opravdu zanesených mřížek se možná chemii nevyhnete. Použít můžete čistič na trouby a grily. Velmi účinná je také čpavková voda. Všechny tyto odmašťovače jsou však poměrně agresivní a mohou uvolňovat jedovaté výpary. Seznamte se tedy dostatečně s návodem a používejte ochranné prostředky.

Zdroj: TasteOfHome

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]