Noční můrou každého je zašpiněný gauč. Obzvláště v případě, že je Váš gauč nový a v designovém, světlém provedení. Vypořádejte se s jeho zašpiněním.
Stává se to často, pořídíte si nový gauč, máte z něho radost, přijde návštěva a omylem jej zašpiní rozlitím sklenky červeného vína. Stejně tak Vám na něj mohou skočit děti s upatlanýma rukama od čokolády, anebo domácí mazlíček, který se právě vyválel v bahně. Nezoufejte, i odolné skvrny se dají vyčistit. Chce to jen nepanikařit, zbytečně se nerozčilovat a přečíst si náš návod, jak se s jednotlivými druhy skvrn rychle a bezstarostně vypořádat.
Znečištění ještě nemusí znamenat „smrt“ nového gauče
Pokud se Vám přihodí nehoda v podobě rozlitého červeného vína, je potřeba neprodleně skvrnu přikrýt papírovým ubrouskem, který do sebe nasákne vlhkost. Následně místo rozmíchaným bělidlem a necháme přípravek působit až 6 hodin. Na odstranění čokolády nám stačí obyčejné mýdlo. Zaschlé a tvrdé kousky čokolády z pohovky seškrábneme pomocí kreditní karty nebo nože. Následně si připravíme roztok z jednoho dílu mýdla a dvou dílů peroxidu vodíku. Takto připravenou směs naneseme na skvrnu a necháme působit asi hodinu. Opakujeme, dokud skvrna nezmizí.
Časté zašpinění vzniká také rozlitím kávy. Takto vzniklou skvrnu nejprve ošetříme studenou vodou, kterou necháme 30 minut na místě působit. Poté stačí na zasažené místo použít tekuté mýdlo. V případě znečištění krví je potřebný okamžitý zásah. Krev se nejlépe odstraňuje, dokud je čerstvá. Na vzniklou skvrnu naneseme studenou vodu a následně bělidlo, které necháme působit až 6 hodin.
Ani neobvyklé skvrny Vás již nezaskočí
Pokud na gauči rádi večeříme, může se Vám stát, že skončí zašpinění od omáčky. V tomto případě je ideálním řešením pomocí suchého hadříku vysát zbytek omáčky a skvrnu ošetřit tekutým mýdlem. Mýdlo necháme působit 20 minut a poté důkladně vysušíme. Na znečištění od mléka se hodí roztok vzniklý smícháním 2 dílů peroxidu vodíku s jedním dílem mýdla. Roztok necháme 5 minut působit a setřeme vlhkým hadříkem.
Pokud máme děti, není výjimečné ani znečištění od pastelek nebo inkoustu. Na obojí se skvěle hodí alkohol nebo lak na vlasy. Zvolený přípravek aplikujeme na okolí skvrny, nikoliv na skvrnu samotnou, abychom zabránili jejímu šíření. Poté pomocí suchého hadříku očistíme a vysušíme vzniklou skvrnu. Vyhýbáme se třecím pohybům, skvrnu vysáváme pomocí tlaku směrem do látky. Na konečné ošetření nám postačí tekuté mýdlo nebo jedlá soda. Pokud dojde ke znečištění od zvířat, připravte si pastu z kuchyňské soli, bílého octa a boraxu. Pastu naneste na skvrnu a nechte působit 24 hodin.
Zdroj: StyleAtHome