Bydlet v bytě ji omrzelo a tak se rozhodla zrekonstruovat starý vagón na originální bydlení

Vlaky mají pro mnoho z nás v porovnání s jinými dopravními prostředky zcela jedinečné kouzlo. Stejně tak na tom byla Mandy, žena z našeho příběhu. Tu vlaky a jejich atmosféra lákaly natolik, že když jednoho dne objevila dva opuštěné a zchátralé železniční vozy, rozhodla se, že je od železnice odkoupí a přemění na útulné a velmi originální bydlení. Jak můžete vidět na našich fotografiích, povedlo se jí to naprosto skvěle.

Osm let náročné práce

Mandy pochází z Nového Zélandu, kde je vlaková doprava velmi oblíbenou formou cestování a má velkou tradici. Když Mandy železniční vozy uviděla poprvé, byly velmi zchátralé, plné plísně, odpadků, hmyzu i mrtvých ptáků. Přesto se do nich zamilovala a rozhodla se, že z nich učiní svůj domov. Poté, co se jí podařilo vozy koupit, se tak pustila nejprve do jejich důkladného úklidu a poté krok za krokem do kompletní rekonstrukce.

I když mnoho lidí v jejím okolí její snahu a sen o bydlení v železničním voze nechápalo, ona se nevzdávala a celých dlouhých osm let svého života veškerý svůj volný čas a peníze věnovala na rekonstrukci. Po osmi letech jsou vozy k nepoznání, jsou velmi krásně zrekonstruované a jejich interiéry dýchají kouzlem starých časů ze začátku dvacátého století, tedy doby, kdy byly vagony vyrobeny. Zároveň ale Mandy poskytují velmi pohodlné a útulné bydlení.

Pokud jde o rozměry vagonů, každý vagon je dvanáct metrů dlouhý a dva a půl metru široký. I když se jedná o poměrně malý prostor, vysoké stropy vagonů přispívají k dojmu větší prostornosti a vzdušnosti, stejně jako stylová okna, ze kterých se naskýtá krásný výhled do okolní přírody.

Z jednoho vagonu Mandy vytvořila domov pro sebe, kde nalezneme všechny místnosti, které doma běžně máme, tedy kuchyň, obývací pokoj, ložnici a koupelnu. V druhém vagonu nalezneme místnost pro hosty, salon a knihovnu. Před vagony se nachází rovněž venkovní vyvýšená prostorná terasa s posezením.

Působivé interiéry, které vás přenesou zpátky v čase, i ekologie

I když jsou interiéry vagonů zařízeny ve starém stylu a když vstoupíme dovnitř, rázem se ocitneme o sto let zpět, je nový domov Mandy naprosto ekologický. Vagony totiž využívají pouze solární energii, neboť nejsou napojeny na žádnou veřejnou elektrickou síť. Pokud jde o vodu, využívá se pouze ta dešťová.

Dominantním materiálem, který najdeme uvnitř domu, je dřevo. Dřevem v různých barevných odstínech a dekoru jsou obloženy stěny i stropy jednotlivých místností, to společně s koberci na podlaze přispívá k celkové útulnosti prostoru.

Fotografie: Youtube

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]