Nevinně vypadající pokojová rostlina může být zdraví nebezpečná

Pokojová rostlina v domácnosti je něco běžného. Pěstování daných rostlin je příjemným koníčkem a současně má blahodárný vliv na mikroklima interiéru bytu, jelikož čistí vzduch a pomáhají tak optimálně regulovat jeho vlastnosti. Některé pokojové rostliny mohou však navzdory této schopnosti představovat také zdravotní riziko.

Jednou z nich je kulkas zamiolistý. Tato pokojová rostlina je v současnosti velmi oblíbená zejména kvůli velmi efektnímu vzhledu vzpřímených stonků a krásně zelených listů. Pokud tato rostlina zdobí také váš domov, měli byste o ní znát několik důležitých faktů souvisejících především s bezpečím všech členů vaší domácnosti.

Jaká nebezpečí vám hrozí, pěstujete-li kulkas

Asi největší rizika pěstování této rostliny jsou spojena s látkou zvanou oxalát vápenatý (také šťavelan vápenatý), který rostlina vylučuje v rámci svých metabolických pochodů. Tato látka obsažená především v zelených listech rostliny může v případě kontaktu s lidským tělem (pokožkou, očima či při požití) vyvolat nejen alergickou reakci, ale také významně podráždit pokožku, sliznice či způsobit okamžité zvracení.

Pokud je jí organismus vystavován pravidelně, může dojít až k nevratnému poškození ledvin a jater, především je-li požita i malá část listu, jež ihned způsobí otravu.

Kdy byste se měli pěstování kulkasu vyvarovat

Pokud ve vaší domácnosti žijí pouze dospělé osoby, není pěstování této rostliny tak rizikové, jako u rodin s malými dětmi nebo domácími zvířaty. U nich je případné požití listu mnohem pravděpodobnější, a navíc má výrazně závažnější účinky. Dojde-li k němu, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc a podniknout všechny potřebné kroky k tomu, aby jeho následky byly co nejmírnější.

V domácnostech, ve kterých žijí domácí zvířata a malé děti, by tato rostlina tedy neměla být pěstována vůbec. Rozhodnete-li se přece jen si vyzdobit domov kulkasem, měli byste provést veškerá preventivní opatření, jež zajistí, že budou mladší členové domácnosti ochráněni odpovídajícím způsobem, tzn. rostlinu uložte maximálně mimo jejich dosah a ideálně ji opatřete bariérou zabraňující jakémukoliv kontaktu.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]