Žádného ze škůdců v našem domově nejspíše neuvítáme s otevřenou náručí. Některé druhy tohoto hmyzu nás ale mohou potrápit více než jiné. Mezi nejotravnější se řadí potravinoví moli. A to nejen proto, že je velmi obtížné se jich zbavit.
Stejně jako jejich příbuzné můry, moli na nás často čekají ukrytí ve skříni nebo v temné komoře. Oproti můrám mají ale velmi nepříjemný zvyk. Vlezou nám totiž do našich potravin. Z tohoto důvodu je velmi obtížné se jich zbavit. Rychle se totiž šíří a najít zdroj jejich výskytu je velmi obtížné. Často to znamená vyhodit veškeré zásoby potravin, které doma máme. Jak tedy předcházet výskytu těchto nezvaných hostů?
Jak se zbavit nezvaných hostů
Jako první krok, který je potřeba udělat, pokud zjistíme, že máme doma moly, je odstranění napadené potraviny. Musíme jednotlivě a pečlivě projít každou krabici, plechovku nebo láhev. Hledáme larvální stadia nebo pavučiny, které nám přítomnost molů potvrdí. Všimnout si můžeme také typických malých otvorů v obalech potravin, kterými se moli dostávají dovnitř. Velmi často se vajíčka nacházejí na víčkách od sklenic, nezapomeňme tedy pečlivě zkontrolovat i ty.
Pokud máme v úmyslu nádoby na předchozí místo vracet, je potřeba je všechny důkladně opláchnout horkou vodou s mýdlem. Potraviny, které mají narušený obal, bez přemýšlení vyhazujeme. Je potřeba být při úklidu opravdu důkladný a nezapomenout zde ani jednu malou larvu. Pokud si s hubením nejsme jisti, můžeme se v našem okolí poohlédnout po odborníkovi na hmyz v domácnosti. Jistě nám s moly pomůže, a zbaví tak náš domov těchto nepříjemných návštěvníků.
Co je potřeba pro správnou prevenci
Celou místnost je po odstranění napadených nádob a vyhození potravin potřeba pořádně vysát. Celý prostor poté omyjeme roztokem octa a teplé vody. Účinným pomocníkem v boji nám může být také mátový olej. Připravenou směsí z octa pečlivě vytřeme i podlahu. Ideální je nechat místnost po dobu několika dní prázdnou a přesvědčit se, že jsme zlikvidovali opravdu všechny přítomné jedince.
Abychom se jejich výskytu vyhnuli, stačí dodržovat pár jednoduchých rad ohledně skladování potravin. Suché potraviny skladujeme vždy v plastových nebo skleněných nádobách se vzduchotěsným zavíráním. Pravidelně kontrolujeme skříně a místa, kde jsou potraviny uložené. Pro jejich odpuzení můžeme použít mátu peprnou, bobkový list nebo cedr. Velmi často k zamoření naší domácnosti dochází přinesením larev z obchodu, pečlivě tedy kontrolujeme obal suchých potravin ještě předtím, než je umístíme do komory.
Zdroj: Redakce