Praní je na první pohled jednoduchá činnost, která ale pro zaručený úspěch vyžaduje několik základních znalostí.
Praní je na první pohled jednoduchá činnost, kterou zvládá většina lidí. Ne všichni však perou prádlo tak, aby zachovaly nejjasnější barvy a co nejdéle udrželi prádlo krásné a výrazné. Ať už perete každý den několikrát, nebo jenom jednou za čas, měli byste znát několik zásad, které vám pomohou prodloužit životnost oblečení a udržet jej stále hezky barevné. Při nesprávně zvoleném způsobu se naopak můžete se svým prádlem dokonce rozloučit nadobro.
Důležité je správné roztřídění oblečení
Pokud se rozhodnete, že budete prádlo třídit, neměli byste věnovat pozornost pouze rozdělení podle barev. Stejně důležitým faktorem je také materiál. Podle odborníků není vhodné míchat například ponožky s halenkou nebo ložním prádlem, a to ani v případě, že jsou jejich barvy téměř identické. Je to totiž především proto, že ponožky jsou obvykle více špinavé a kvůli tomu může ostatní prádlo zešednout.
Zároveň se nedoporučuje ani smíchat oblečení s povlečením nebo prostěradlem. Ty totiž nasáknou vodou, a zbytek prádla se dostatečně nevypere. Nejlepším řešením je tedy prát ložní prádlo zvlášť, spodní prádlo samostatně, a oblečení z vlny také, protože jeho drobná vlákna se drží na zbytku oblečení, které s ním máte v pračce.
Zvolte správný prací prostředek
I zdánlivě jednoduchá činnost, jako je přidání pracího prášku do pračky, lze pokazit. Pokud si nebudete jistí množstvím, podívejte se na obal konkrétního prostředku, na kterém bude určitě uvedené správné dávkování. Pokud však dávkujete tento prostředek pouze od oka, myslete na to, že méně je v tomto případě více. Příliš mnoho pracího prášku totiž může zanechat na oblečení chemické stopy, které by mohly způsobit nepříjemné kožní potíže.
Navíc příliš velké množství pracího prášku nebude mít pozitivní účinek ani na samotné praní. V důsledku toho totiž dojde k nadměrnému tvoření pěny, která sníží tření a spolu s ním i celkovou účinnost. Ve velkém množství pěny se navíc nemusí dobře rozpustit všechen prášek, který následně zůstane usazený na oblečení. Prádlo tedy nebude tak dobře vyprané a mohou na něm zůstávat některé skvrny.
Před praním vyberte vhodný program
V dřívějších dobách se doporučovalo prát prádlo spíše na vyšší teplotu, a to z toho důvodu, aby se odstranily nejen skvrny, ale také bakterie, které se na oblečení usazují, ať už z potu, nebo z okolí.
Vysoká teplota však není příliš vhodná na spoustu dnešních materiálů. V současné době to už však není nutné, protože moderní prací prášky, většinou obsahují látky odstraňující kromě špíny také bakterie. Ideální teplota pro praní je tedy 30 až 40 °C při otáčkách přibližně 400 až 600 za minutu.
Zdroj: Goodhousekeeping