Prášek do pečiva jako ideální pomocník proti zápachu a starým skvrnám na prádle

Fotografie: Pixabay

Prášek do pečiva, jak je již z jeho názvu patrné, je velmi často využíván v kuchyni při přípravě pokrmů. Jedná se o sypkou směs, která napomáhá ke kynutí a nadýchanému objemu pečiva.

Kypřicí prášek funguje na principu jednoduché chemické reakce, kdy během jeho aktivace dochází k uvolnění oxidu uhličitého do těsta a v těstě tak vznikají bublinky. Jeho použití ale může být všestranné a můžeme jeho vlastností využít i jinde, než jen v kuchyni. Pomůže nám se zápachem, při praní, ale funguje i jako čisticí prostředek.

Ideální pomocník proti nepříjemnému zápachu

Bakterie, které se vyskytují na našem prádle, jsou často zdrojem velmi nepříjemného zápachu. Mnohdy se nám stává, že se s nimi snažíme všemožně bojovat, ale stále se jich nemůžeme zbavit. Největší chybou, které se dopouštíme, je používání levných pracích prostředků. Ty totiž neobsahují potřebné enzymy a s bakteriemi si málokdy poradí. V tomto případě nám může pomoci jedlá soda, která je obsažena v kypřicím prášku. Stačí nám do nádržky na prací prášek přidat ½ hrnku kypřicího prášku a výsledkem budeme překvapeni.

Fotografie: Pexels

Poradí si totiž i s velmi silným zápachem, který může být způsoben cigaretovým kouřem nebo potem. Pokud je náš oděv opravdu silně znečištěn, necháme prádlo namočené ve dřezu s teplou vodou a 1 balíčkem prášku do pečiva. V takto připravené lázni necháme oblečení přes noc a ráno vložíme do pračky a vypereme standardním způsobem.

Poradí si se starými skvrnami

Kypřicí prášek není pomocníkem jen v případě silného zápachu, ale také při znečištění našeho oblečení. Pokud do pračky přidáme kromě bělicího prostředku také kypřicí prášek, zvýšíme tak jeho účinnost a prádlo bude čistější. Tento trik se nám bude velmi hodit obzvláště pokud pereme prádlo ve vodě, která je tvrdá, nebo pokud používáme levný prací prostředek. Působí také jako přírodní aviváž, naše prádlo bude po vytáhnutí z pračky vonět. Jeho použití je zároveň šetrné k životnímu prostředí.

Fotografie: Pexels

Můžeme ho také využít jako přírodní brusivo. Pomůže nám při čištění starých skvrn z naší žehličky. Poradí si s usazeninami škrobu, ale i se spáleninami na jejím povrchu. Na ošetření plochy žehličky si připravíme směs složenou z prášku a vody. Tu naneseme na hadřík z mikrovlákna a povrch žehličky jím drhneme, dokud skvrny nezmizí. Na závěr hadřík namočíme do bílého octa a povrch žehličky přeleštíme.

Zdroj: TheSpruce