Chcete-li si užívat pohled na krásně kvetoucí gladioly na vaší zahrádce, nepodceňte jejich výsadbu. Sázení cibulek je totiž klíčovým krokem pro jejich správný růst.
Gladioly neboli mečíky jsou jedny z nejoblíbenějších okrasných květin. Najít je můžete na spoustě zahrad, což je také důkaz toho, že jejich pěstování nemusí být nijak zvlášť náročné. Stejně jako u jiných rostlin i u gladiol je potřeba dobře znát, jakou péči přesně potřebují, aby vám krásně kvetly a dělaly radost vašemu oku.
Bát se nemusí ani začátečníci
Pěstování gladiol se nemusí bát ani úplní začátečníci. Pokud dodržíte určité zásady péče o ně, odmění se vám nádhernými květy rok co rok. Nejvíce vás budou těšit od července do konce září. Snažte se dbát na následující kroky, aby vaše pěstování mečíků bylo úspěšné a sousedi vám mohli barevnou zahradu plnou gladiol jen závidět.
Nejdůležitější je výsadba
Velkolepý vzhled gladiol do značné míry závisí nejen na poskytnutí správných podmínek, ale také na kvalitě a stavu samotných cibulek. Před zasazením do země se ujistěte, že na nich nejsou žádné rušivé elementy, skvrny nebo stopy po škůdcích. Vyplatí se tedy začít ošetřením hlíz fungicidem. Na 15 minut je umístěte do suspenze specializovaného prostředku, poté sceďte a osušte. Díky tomu zvýšíte odolnost mečíků vůči vysilujícím chorobám.
Nejlepší doba výsadby
Pamatujte, že gladioly jsou velmi citlivé na nízké teploty, takže jarní mrazíky pro ně ještě nejsou to pravé ořechové. Proto si výsadbu naplánujte až ve druhé polovině dubna nebo začátkem května. Teplota však není to jediné, co je potřeba si pohlídat. Gladioly není vhodné sázet do mokré půdy, nechte proto zeminu před výsadbou mírně proschnout, zvláště po vydatných srážkách. V opačném případě budou rostliny vystaveny houbovým chorobám, které budou mít za následek hnilobu a uhynutí květin.
Každý rok jiné místo
Každý rok by se pro gladioly mělo najít jiné místo pro výsadbu. Neměly by se nacházet v bezprostřední blízkosti květin, které bývají přenašeči škodlivých plísní a virových onemocnění. Patří mezi ně mimo jiné muškáty, astry, lilie nebo macešky. Sázet gladioly tam, kdy jste měli v minulé sezóně vysázené okurky, rajčata, červenou řepu, fazole nebo jahody, také není dobrý nápad.
Místo pro výsadbu mečíků by mělo být slunečné a chráněné před větrem. Zajistěte jim úrodnou a dobře propustnou půdu. Nejlépe rostou a kvetou v mírně kyselé nebo neutrální půdě s pH 6,5–7. Cibulky zasaďte asi do trojnásobné hloubky jejich velikosti a dodržujte vzdálenost alespoň 20 cm mezi jednotlivými kusy. Pro dostatečnou ochranu před převrácením, protože gladioly mohou dorůstat až 1,5 m, by měly být vázány k zahradním kůlům.
Zdroj: Porady Interia