Slimáci jsou nepříjemní tvorové, kteří napadají na zahradách ovoce i zeleninu, a úrodu tak ničí. Na slimáky existují chemické postřiky, ale můžete využít i obyčejnou rebarboru.
Sezóna rebarbor je skvělou zprávou nejen pro milovníky rebarborového koláče, ale i pro zahrádkáře. Zahrádkáři často hledají ekologičtější řešení, jak se zbavit škůdců na zahrádce, než jsou chemické přípravky a postřiky. Rostlina rebarbory je však ideálním řešením, jak se slimáků zbavit. Co se však týče její konzumace, buďte opatrní. Rozhodně ji nejezte syrovou, vždy pouze jen upravenou, protože listy rebarbory jsou toxické a mohou mít fatální dopad na zdraví.
Jak připravit ekologickou směs na slimáky?
Slimáci mají rádi vlhkou půdu a místa, kde je neozáří sluneční paprsky. Proto je často na zahrádce najdete na hlíně u kořenů rostlin nebo pod listy. Tito škůdci rostliny pomalu ožírají a to potom poznáte podle okousaných listů. Výroba směsi na slimáky není složitá ani náročná, a pokud už jste dříve zkoušeli pracovat s kejdami, bude to pro vás snadná práce.
Vezměte asi 1 kg rebarborových listů a nakrájejte je na menší kousky. Nakrájené listy pak vložte na dno sudu nebo plastového kbelíku a zalijte je 10 litry vody. Promíchejte a nechte směs alespoň týden pracovat a působit. Hotovou směs poznáte v momentě, kdy z jejího povrchu zmizí pěna. Směs potom máte připravenou a můžete ji začít na škůdce aplikovat.
Jak směs aplikovat?
Směs nepotřebuje ředit, takže to nedělejte, aby neztratila své schopnosti. Hotovou směs nalijte na půdu kolem napadených rostlin – nejenže vyděsíte slimáky, ale také posílíte rostliny na zahradě. Dbejte však na to, že směs by se neměla dostat do přímého kontaktu s nadzemními částmi rostlin, protože by je mohla výrazně poškodit. Proto při lití směsi na půdu, která je rostlinami zarostlá, buďte opatrní, aby se nedostala na rostliny. Pokud se tak stane, snažte se směs co nejrychleji otřít.
Tato směs se účinně projevila i při ochranně brukvovitých rostlin, jako například kapusty, zelí nebo brokolice. Proti slimákům však můžete využít například také pivo. Nalákejte slimáky do pastičky s pivem, kteří se v ní „utopí“, a po několika dnech je vyhoďte na kompost. Pomoct může i kávový lógr, jehož slimáci přímo nesnášejí a působí na ně jako jed. Proto lógr z kávy nevyhazujte, nechte ho vychladnout a nasypejte ho mezi záhonky.
Zdroj: TreeHugger