Během topné sezóny si mnoho lidí klade otázku, zda se vyplatí topení vypnout, nebo ho nechávat v provozu. Existuje na to ale jednoduchá a možná překvapivá odpověď.
Topení se stává každým d0, zda se vyplatí topení nechávat zapnuté i při nepřítomnosti členů domácnosti. Jsou lidé, kteří si myslí, že je to špatně, ale jsou i tací, kteří mají názor úplně odlišný. Na tuto otázku ovšem známe odpověď, již vysvětlíme a objasníme. Možná potom už budete přemýšlet o topení jinak.
Úloha termostatu a jeho konstrukce
Radiátorový termostatický ventil je umístěn na potrubí, které zásobuje radiátor topnou vodou. Radiátorové termostaty automaticky otevírají a zavírají průtok teplé vody radiátorem, aby byla udržována konstantní teplota v místnosti. Termostatická hlavice reaguje na změny okolní teploty. Takže když např. otevřete okno nad radiátorem, hlavice omývaná studeným vzduchem otevře ventil a radiátor se zahřeje.
Ventily s termostatickou hlavicí jsou velmi jednoduché na stavbu a nevyžadují další přívod elektřiny, pokud se nejedná o moderní zařízení s dálkovým ovládáním – pak jsou jejich ovladače napájeny bateriemi. Uvnitř standardní hlavice je pružný vlnovec. To je prvek vyplněný materiálem, který reaguje na změny okolní teploty. Při ochlazení se tento materiál (plyn, kapalina nebo vosk) smršťuje, čímž se snižuje tlak na dřík ventilu a protéká jím více vody. Když se zahřeje, tento materiál se roztáhne a uzavře ventil, čímž se sníží průtok horké vody ohřívačem.
Jak správně topit a neplýtvat?
Dostáváme se k otázce, která trápí mnoho lidí. Je výhodné vypínat topení během vaší nepřítomnosti? Odpověď asi každého překvapí. Ukazuje se, že úplné vypnutí topení (na noc nebo když jste pryč) není prospěšné. Ano, radiátory pak energii neodebírají. Problém však nastává, když chceme radiátory restartovat. Je tomu tak proto, že vyhřátí velmi vychlazených místností vyžaduje spoustu času a energie. Topný systém pak musí pracovat s dvojnásobným výkonem, což se samozřejmě promítá do výše účtů.
Při nízkých venkovních teplotách a nevytápění místností existuje velká šance, že je napadne plíseň. To samé platí při vypínání topení na noc. Bude mnohem lepší, když ve vybraných místnostech jednoduše snížíte teplotu. Vyplatí se to udělat v ložnici nebo v chodbě, kde bohatě stačí teplota cca 16–18 stupňů. Pokud máte chytrý termostat, můžete zapnout topení, když jste mimo domov, pomocí aplikace v chytrém telefonu.
Zdroj: Thegreenage