Nevyhazujte zbytečně peníze z okna za vytápění. Stačí dodržovat několik zásad

Už nyní máte hrůzu z toho, na kolik vyjde letošní topná sezona? Nemusíme. Podívejte se na rady, jak levně topit. Některé lze vyzkoušet ještě nyní. A hned tak snížit účty za vaše vytápění. Nebudete porovnávat to, jaké vytápění je nejlepší a nejvýhodnější. To necháme na vašem posouzení. Zaměříme se na tipy, jak nedávat za topení více, než je nutné.

Posuňte svůj nábytek

Máte svůj nábytek v interiéru uspořádaný tak, že je u vašich radiátorů gauč, komoda, stůl, nebo cokoliv jiného? Je to velká chyba, protože teplo následně nemůže volně proudit do prostoru. Je třeba provést několik základních úprav a nábytek od radiátorů posunout. Teplo se lépe dostane do interiéru a vy ušetříte.

Zkontrolujte, kudy teplo uniká

I jakékoliv milimetrové mezery mohou znamenat velké uniky tepla. Druhá rada, jak levně topit, by měla být spojena se snahou dané úniky najít a minimalizovat. Klidně se může jednat o prostor pod vchodovými dveřmi, balkonovými dveřmi, nebo prostor mezi oknem a parapetem. Snažte se o utěsnění. Buď určitou úpravou, nebo i kouskem složeného ručníku.

Roztáhněte závěsy a žaluzie

Máte dům nebo byt dobře orientován a během zimy vám do něho svítí slunce? Tak toho využijte. Roztáhněte závěsy i žaluzie, aby se do interiéru dostalo co nejvíce slunečních paprsků. I když se to nezdá, slunce má velkou sílu a mnohdy bez problémů vyhřeje i průměrnou místnost, vaše topení tak může klidně zůstat podstatnou část dne vypnuté.

Mějte na podlaze koberec

Zdá se to jako zbytečnost, ale není. V první řadě vytvoříte další izolační vrstvu, díky které nebude teplo unikat podlahou pryč. Druhým důvodem je, že koberec je takzvanou teplou podlahovou krytinou. Chůze po něm je příjemná a nestudí, což navozuje pocit, že máte doma dostatečné teplo a není nutné přitápět. Opakem koberce je třeba dlažba, která studí i když máte doma přetopeno.

Zavírejte dveře

Naučte se zavírat dveře. Teplo z jednotlivých místností tak nebude unikat do společných nevytápěných prostor a zůstane tam kde má být. Topit proto nebudete muset nijak intenzivně, protože průměrný pokoj vytopí radiátor celkem rychle.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]