Pravidelné vysávání koberců odstraní drobky a vlasy. Neporadí si však se skvrnami ani se zápachem. Proto je dobré používat na koberce čistič, který ho zanechá svěží.
Chemické čištění koberců je skvělá metoda, jak se zbavit všech dlouho usazených skvrn a nečistot, se kterými si vysavač neporadí. Má to však i své nevýhody. Čisticí prostředky na koberce totiž obsahují chemikálie, jež z koberce nikdy zcela neodstraníte. Hledáte-li přírodní bezpečnou a netoxickou metodu, jak dosáhnout stejného výsledku, použijte na koberec jedlou sodu.
Ekologické, bezpečné a efektivní čištění
Jedlá soda má totiž vynikající čisticí vlastnosti, je naprosto bezpečná a netoxická. Poradí si i s velmi odolnými skvrnami, a navíc výborně pohlcuje pachy. Má i mírné dezinfekční účinky, koberec tak bude po jejím použití hygienicky čistý a zbavený nepříjemného zápachu. Další výhodou je, že čištění jedlou sodou je levnější než používání drahé chemie.
Pokud používáte sodu k čištění koberce poprvé, vždy na málo viditelném místě proveďte test stálobarevnosti. Jedlá soda většině koberců nijak neškodí, ale pro jistotu tento krok nevynechejte. Nasypte na malé místo trochu jedlé sody a pokapejte ji několika kapkami vody. Nechte půl hodiny působit. Poté sodu setřete, nechte místo uschnout a přesvědčte se, že barva koberce zůstala zachována. Pak ji můžete bez obav použít na celý koberec.
Můžete přidat i kuchyňskou sůl
Základní čištění jedlou sodou provádějte pravidelně. Použití je jednoduché a není časově nijak náročné. Jednoduše posypte koberec jedlou sodou a nechte působit aspoň 15 minut. Můžete ji pomocí kartáče nebo čistého smetáku rovnoměrně rozmést po koberci. Pokud můžete, nechte sodu působit co nejdéle, klidně přes noc. Soda pak může absorbovat více pachových částic. Poté ji jednoduše vysajte vysavačem na nejvyšší výkon.
Zároveň s jedlou sodou můžete po koberci rozsypat i obyčejnou sůl, která má také mírné antiseptické vlastnosti, dobře proniká mastnotou, odstraňuje skvrny i pachy. Obzvlášť se pak hodí na čištění skvrn od červeného vína, krve nebo oleje. Jakmile taková skvrna vznikne, ihned ji posypte silnou vrstvou kuchyňské soli a nechte působit. Poté ji očistěte kartáčkem a vodou.
Jak se zbavit odolných skvrn
Při čištění mastné skvrny nejdříve papírovou utěrkou odsajte co nejvíce mastnoty. Nijak však skvrnu nedrhněte, utěrku na ni jen položte a přitlačte, aby se vsáklo co nejvíce mastnoty. Poté skvrnu bohatě zasypte jedlou sodou nebo kuchyňskou solí. Nechte působit alespoň 8 hodin, následně místo vysajte. Jestliže se skvrna zcela neodstraní, použijte hadřík, na který naneste saponát. Skvrnu jím potřete a poté vyčistěte kartáčkem namočeným ve vodě.
Nemastné skvrny zasypte jedlou sodou a postříkejte je trochou horké vody. Nechte působit několik hodin. Poté vše vysajte, skvrna by měla být pryč. Pokud ne, postup ještě jednou opakujte a pomozte si jemným kartáčkem. U skvrn od krve postupujte stejně, jen místo horké vody použijte studenou. Jedlá soda dokáže likvidovat některé patogeny, ale neporadí si s bakteriemi. Jestliže tedy potřebujete koberec ekologicky vydezinfikovat, použijte parní čistič. Horká pára bakterie zlikviduje, a nemusíte se tak obracet na chemické dezinfekce.
Zdroj: Xitrosti