Původní punc stříbrným příborům vrátí banánová slupka. Matnost se promění v nepřehlédnutelný lesk

Fotografie: BydlímeÚtulně

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a vyčistěte nádobí banánovou slupkou. Vaše nádobí bude nejen dokonale čisté, ale také zářivě lesklé jako nové. Odstraňte špínu i matný vzhled.

Matné skvrny, které se časem objeví na špercích nebo stříbrném nádobí, můžete snadno vyčistit pomocí tohoto geniálního triku. Nemusíte své stříbro nosit do zlatnictví ani kupovat speciální čisticí prostředky plné chemie. Snadno si můžete veškeré stříbro vyčistit doma díky banánovým slupkám. Za pár korun budete mít stříbro vyčištěné a kromě peněz ušetříte i životní prostředí, a navíc využijete zbytky z kuchyně. Navraťte svému stříbru zašlý lesk.

Proč stříbro matní

Stříbro patří mezi drahé kovy, ze kterých se vyrábí šperky, nádobí nebo další doplňky. Časem se bohužel utvoří na povrchu stříbrných předmětů černý film a tmavé skvrny. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak tento tmavý povlak z povrchu stříbrných předmětů vyčistit. Díky tomuto geniálnímu triku bude vaše stříbro zářivě čisté jako nové.

Oxidace stříbra

Ve vzduchu je neustále obsažen sirovodík, který při kontaktu se stříbrem způsobuje jeho oxidaci. Díky tomu stříbro získává tmavý povlak nebo se na něm objevují černé skvrny. Oxidaci stříbra nijak nezabráníte. Existují sice přípravky, jimiž lze stříbro ošetřit a oxidaci mírně zpomalit, ale ne zcela zastavit.

Vyčistěte stříbro banánovou slupkou

Jediné, co budete k vyčištění svého stříbra potřebovat, je banánová slupka. Tu vložte do mixéru, zalijte trochou vody a rozmixujte. Výsledkem by měla být hladká hmota. Pomocí měkkého hadříku naneste tuto hmotu na stříbrné předměty a nechte chvíli působit. Nakonec stříbro opláchněte a papírovým ubrouskem důkladně vysušte. Tuto metodu můžete použít, kdykoliv vaše stříbro zmatní a ztratí svůj původní lesk.

banánová slupka
Fotografie: Pixabay

Další způsoby, jak vyčistit stříbro

K vyčištění stříbra můžete použít také alobal a jedlou sodu. Tento jednoduchý trik spočívá v tom, že jakýkoliv hrnek vystelete alobalem, nasypete do něj trochu jedlé sody a přidáte stříbrné šperky. Nakonec vše zalijte vroucí vodou a nechte minimálně 30 minut působit. Poté stříbro opatrně vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou a pořádně vysušte. Stříbro bude opět dokonale čisté, a to bez větší námahy.

Zdroj: Astucesnaturelles

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]