Kořen zázvoru je nejen výborné dochucovadlo, ale také je velmi prospěšný pro posílení imunity. Lehce si ho zvládnete vypěstovat i doma na parapetu.
Kořen zázvoru má v naší kuchyni spoustu využití. Najdete ho v nejrůznějších formách – k dostání je v podobě prášku, pasty nebo i celého kusu. Kořen si můžete doma sami rozmnožit a vypěstovat si vlastní várku. Nebudete tak už odkázáni na zvyšující se ceny v obchodech, ale můžete sklízet a využívat vlastní plody. Stačí malé množství zázvoru a dodáte svým pokrmům i nápojům špetku pikantní chuti.
Co byste měli o zázvoru vědět
Zázvor je původně tropická rostlina nejčastěji pěstována v Číně, Indii, Indonésii a západní Africe. V tropickém podnebí se mu daří venku a prospívá v zemi, kde může růst jako trvalá bylina. V našich podmínkách je lepší pěstovat ho uvnitř a jen příležitostně ho v létě umístit na teplé slunné místo. Po zbytek roku pro něj venkovní podmínky nejsou dostatečně příznivé.
Jak pěstovat zázvor v našich podmínkách
I když nemáme podnebí vhodné k venkovnímu pěstování zázvoru, můžeme si tuto bylinu vypěstovat i doma. Pokud se budete řídit těmito radami, zjistíte, že je jeho pěstování docela jednoduché. Než si ale budete moct vychutnat vlastní plody, zabere to trochu času.
Zasaďte ho do květináče
Začněte tím, že si v obchodě koupíte kořen zázvoru. Vyberte si kořen, který je dostatečně velký a zdravý. I jeho výčnělky musí vypadat svěže a zdravě, protože právě z nich může zázvor začít klíčit. Do květináče mu připravte půdu bohatou na živiny a květináč umístěte do polostínu, kde bude mít dostatečné teplo a vlhko. Zasazený zázvor vám během krátké doby začne klíčit.
Pokud by vám zázvor dlouho neklíčil, zkuste koupit jiný kořen, který v sobě bude mít více života, jeho klíčení bude snadnější. Zvolte dostatečně velký květináč, aby měl výsledný kořen zázvoru dostatek místa. Půda v květináči by měla být savá, bohatá na živiny a dobře odvodněná.
Sezónně můžete zázvor přesadit
Jestliže už zkušenosti se zahradničením máte a máte vlastní zahrádku, můžete zázvor každý rok přesazovat. Jakmile jsou venkovní teploty dostatečně teplé, můžete zázvor z květináče přemístit na vhodné místo v zahradě a s příchodem chladných dní ho opět vykopat a v květináči přemístit dovnitř.
Jak o zázvor správně pečovat
Teplota hraje v pěstování zázvoru klíčovou roli, jenom se správnou teplotou vám ale zázvor neporoste. Důležitý je správný výběr vhodné zeminy k pěstování zázvoru. Neméně důležité je dbát na správné zalévání. Půda musí zůstat vlhká, ale nesmí být přemokřená, aby nedošlo k zahnívání kořenů. Voda musí mít možnost z květináče odtékat. Květináč se zázvorem navíc nesmíte vystavovat přímému slunci, které by ho mohlo spálit.
Sklízejte podle chuti
Vypěstovaný zázvor z květináče můžete sklízet, kdykoliv na něj dostanete chuť, aniž byste rostlině jakkoliv ublížili. Kdykoliv můžete kořen zázvoru odkopat a odříznout jen takový kousek, který momentálně potřebujete, a zbytek zase zahrabat hlínou. Pokud vykopete celý kořen, budete muset zasadit nový, nebo pěstovat více rostlin zázvoru naráz, abyste nepřišli o jediný zdroj. Jestliže vám stačí jen kousek kořene, nahmatejte výčnělek, jenž roste směrem od rostliny, a odřízněte ho. Pod zemí vám musí zůstat minimálně 5 cm neporušeného kořene se stonkem, aby mohla rostlina dál růst.
Rozmnožte si zázvor
Aby vám zázvor nikdy nechyběl, můžete ho jednoduše rozmnožit. Pokud si všimnete, že vám zázvor v květináči vyklíčil na dalším místě, můžete tento kus kořene od zbytku oddělit a zasadit zvlášť. Ujistěte se opět, že kořen bude mít velikost alespoň 5 cm, aby mohl po přesazení zregenerovat. Postupně se můžete těšit nekonečné zázvorové úrodě.
Zdroj: Gardenerspath