Už samotný nákup pračky je velká investice. A teď není řeč jen o ceně, ale i o času a námaze, jež vynaložíte na hledání ideálního modelu. Není divu, že chcete, aby fungovala co nejdéle.
Aby to tak ale dopadlo, je třeba držet se několika pravidel a nejspíš i trochu přehodnotit dosavadní návyky. Závazné poruchy, které vychází z výrobních chyb stroje, jsou totiž statisticky poměrně vzácné. Aspoň při srovnání s drobnými poruchami, jež způsobíte sami. Kolik toho například do bubnu naložit? Jak často a důkladně je potřeba pračku čistit? Dodržujte několik základních věcí a pračka vám bude dlouho a věrně sloužit.
Nová pračka v domě – co udělat nejdřív?
Odstraňte veškeré zámky a vyrovnejte ji na stabilním povrchu. Klidně použijte vodováhu – pračka musí stát rovně – problém je ale s podlahou v některých bytech. Proč na srovnání tak záleží? Pračka během odstřeďování a máchání silně vibruje a bez přípravy bude doslova tancovat po podlaze. Kromě silného hluku to vede i k jejímu opotřebení, případně rovnou k poškození.
Zapnutí prázdné pračky – ano, nebo ne?
Zapnout ji naprázdno před prvním použitím je dokonce doporučeno. Program bez plného bubnu je totiž ideálním způsobem jejího čištění. Předejdete tak „dárkům“ v podobě špinavého povlečení nebo ručníků. Dost možná vám to poradí i návod k obsluze. A nedělejte to jen na začátku, vyplatí se to cca jednou za půl roku jako forma očisty. Frekvence vychází z vytížení stroje a také z použitých prostředků.
Domácí čištění pračky
Nemusíte hned chodit do obchodu a kupovat speciální prostředky. I z domácích surovin se dají vytvořit pasty a roztoky, které si poradí s vodním kamenem, bakteriemi i všemi plísněmi. Například ocet skvěle odstraní bakterie i vodní kámen a dostane se do všech zákoutí. Nalijte sklenici do komory na prášek a zapněte program na 90 stupňů. Pokud máte obavy ze zápachu, přidejte ještě pár kapek esenciálního oleje.
Dalším domácím prostředkem je soda, při jejímž použití postupujete stejně jako u octa. Do zásuvky na prášek stačí nasypat asi ¾ šálku jedlé sody. Ačkoli se to může zdát podivné, využijete tu i tablety do myčky.
Jak pračku nepřetížit?
Buben není bezedný, vyvstává tedy otázka po bezpečném množství. Držte se zlatého středu, protože dát tam jen několik lehkých kousků či nacpat buben k prasknutí jsou riskantní extrémy. Jakmile toho dáte málo, bude to uvnitř plavat a zbytečně propálíte elektřinu. V nacpaném bubnu se zase nic nemůže pohybovat. Kromě toho je mokré prádlo poměrně těžké. Během ždímání tak může poškodit buben i další součástky.
Drobnosti, které předcházejí problémům
Cokoli, co budete vkládat dovnitř, pečlivě prohlédněte včetně kapes. Mince a jakékoli drobnosti mohou ucpat filtry nebo se někde zaklínit a znemožnit fungování. Zde se nebezpečí skrývá opravdu v detailech. Máte-li oblečení s korálky nebo dalšími ozdobami, zkuste je odepnout nebo vyperte konkrétní kus ručně.
Jakmile vyperete, neotálejte s vložením oblečení do sušičky. Vyhnete se tak růstu plísní uvnitř bubnu, který ale nechte pořádně vyvětrat. Nikdy tedy pračku hned po použití nezavírejte, nechte ji minimálně hodinu otevřenou.
Zdroj: Porady Interia