Přestože je pobyt v přírodě ohromně nabíjející a radostnou činností, měli byste být při venkovních aktivitách opatrní a nezapomínat na kontrolu. Přisáté klíště se snažte odhalit a odstranit co nejdříve.
Teplé dny po dlouhé zimě lákají k pobytu venku. Dlouhé výlety a procházky jsou skvělou činností, jak protáhnout celé tělo a nasát na sluníčku tolik potřebný vitamín D. Jedinými nepříjemnostmi je hmyz, který svým kousnutím může přivodit i vážné zdravotní potíže. Chraňte svou pokožku před přisátím klíštěte a naučte se rozpoznávat, kdy je po jeho kousnutí potřeba vyhledat lékařskou pomoc, říká doktorka Elizabeth Thottacherry.
Proč se vyhnout kousnutí klíštětem
Tento parazitický druh hmyzu se pomocí ostrých zoubků zakousne do kůže své oběti a postupně z ní vysává krev. Jakmile je klíště plné, často samovolně odpadne. V každém případě byste ho ale měli z kůže odstranit co nejdříve. Některá klíšťata přenášejí třeba lymskou boreliózu a svým kousnutím mohou nakazit lidi i zvířata. Tuto nemoc není radno podceňovat, proto je potřeba po každém pobytu venku všechny části těla důkladně zkontrolovat, jestli se vám někde nepřisálo.
Jak zabránit kousnutí klíštětem
Je téměř nemožné, abyste se venku vyhnuli přítomnosti tohoto hmyzu. Přesto můžete podniknout některé kroky, jak se před jeho kousnutím ochránit. Zejména pokud vás čeká cesta lesem nebo na louce ve vysoké trávě, měli byste mít na sobě oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Pokud chcete tento ochranný účinek ještě zesílit, můžete nohavice kalhot zastrčit do ponožek. Všechny odkryté části nastříkejte účinným repelentem proti klíšťatům.
Co je lymská borelióza
Jedná se o nejznámější infekci přenášenou klíšťaty, která však může trvat hodiny, někdy až dny, než se začne projevovat. Nejčastějším a nejzjevnějším příznakem je zarudnutí místa okolo kousnutí. Dále se tato nemoc projevuje únavou, bolestí hlavy, závratěmi, zvýšenou teplotou, zimnicí a bolestí svalů a kloubů. Nakažení lidé také mohou pociťovat náhlou citlivost na světlo. Podle rychlosti postupu a závažnosti se však mohou jednotlivé příznaky lišit.
Pokud toto onemocnění včas odhalíte a brzy zahájíte vhodnou léčbu, jedná se o poměrně snadný proces. Celková doba léčení se pohybuje v rozmezí 14 až 28 dny. Mezi lidmi ani zvířaty není dále přenosná, takže se nemusíte bát ani kontaktu s dalšími lidmi. Budete-li své tělo po každém pobytu venku důkladně kontrolovat, výrazně tím snížíte riziko nakažení.
Jak odstranit přisáté klíště
V případě, že si tohoto parazita z procházky přece jen domů donesete, použijte k jeho odstranění pinzetu. Postupujte však opatrně a dávejte pozor, abyste neodtrhli jen tělíčko a hlavička s kusaldy nezůstala v ráně. Po vyjmutí klíštěte ošetřete místo kousnutí mýdlovou vodou nebo dezinfekcí. Klíště bezpečně zlikvidujte tak, že ho spálíte, nebo utopíte v dezinfekci.
Zdroj: Healthline, Porady Interia