Pěstování rostlin, které odpuzují škůdce a přitahují opylovače

Vybrat vhodné rostliny, bylinky, nebo výběr okrasných květů lidé často podceňují a řídí se především jejich vzhledem. Při volbě rostlinek a květin, které si umístíte na svou zahrádku byste ovšem měli dbát také na to, jakým způsobem působí na své okolí a využívat také jejich funkčnost, která mnohdy zajistí mnohem snáze, že vaše záhonky budou vzkvétat a těšit se bohatému, krásnému a také vonnému květenství.

Tyto aspekt zaručují dva typy bylin, a to:

  • rostlinky, které odpuzují škůdce
  • rostlinky, které přitahují opylovače

První z těchto kategorií zajistí, že se od vaší zahrádky budou držet dál mušky nebo mšice, které narušují strukturu stébel a listů a vedou nejen k neestetickým vadám rostlin, ale často také k jejich úhynu. Druhá skupina svým zbarvením přitahuje včely a motýly, jež se podílejí na procesu opylování. Jakmile se na zahrádce objeví, budou prospěšné jak těmto kvítkům, tak všem ostatním vysazeným rostlinkám. Jaké tedy vybrat?

Rostlinky odpuzující škůdce

Alespoň jednu z těchto 7 rostlinek byste si měly vysadit mezi své záhonky, abyste efektivně zahnali nežádoucí hmyz, který může způsobovat značné škody na okrasných květinách i užitných rostlinách.

Máta

Máta roste ve vlhčí půdě a má příjemnou chuť i vůni, která je ovšem pro škůdce nesnesitelná. Zejména pro mravence, komáry či plže.

Chryzantéma

Chryzantéma vyžaduje větší rozestupy sazenic (kvůli nabývání na objemu v průběhu růstu), rovnoměrně vlhkou půdu a světlo. Odpuzuje mravence, klíšťata, vši nebo roztoče.

Petúnie

Tato okrasná rostlinka se hodí spíše do stinných zákoutí ve větších vzdálenostech (obvykle roste v trsech). Její variabilní barevnost krásně dotvoří exteriér, a navíc vyžene nepříjemný hmyz (mouchy, mušky) a vyloženě škodlivý hmyz, jako jsou mšice nebo housenky.

Levandule

Levandule je velmi krásná rostlina s bohatým květenství a uklidňující vůní, která roste ve větších trsech prakticky kdekoliv. Pro její vysazování je potřeba velkých odstupů a zaručeně odpuzuje blechy a můry.

Měsíček

Krásná a pestrá květenství měsíčku potřebují hodně slunce a půdu bohatou na živiny. Působí dobře proti mšicím, škodlivým broukům a housenkám.

Bazalka

Tato rostlinka je nejen velmi chutnou součástí salátů, ale bude od vaší zahrádky držet dál především komáry a mouchy.

Muškáty

Muškáty se vysazují především jako okrasné květiny do oken a jako ozdoba balkónu. Odhání především komáry a cvrčky.

Rostlinky, které lákají opylující hmyz

Opylovači pomáhají zejména udržovat bohatou úrodu. Chcete-li mít ze své zahrádky dostatek ovoce a zeleniny, vysaďte si mezi záhony tyto květy, které je zaručeně přitáhnou.

Včelí rostlina (Cleome serrulata)

Tato rostlina k nám byla dovezena z Ameriky, má krásné květenství a příjemnou vůni, která přiláká hlavně včely, ale i vosy a motýly. Má ráda písčitou půdu a hodně slunce.

Zimolez

Zimolez roste na suchých půdách a miluje slunce. Přitahuje především noční motýly.

Levandule

Kromě toho, že odpuzuje škůdce, působí levandule také velmi přitažlivě pro opylovače (ne nadarmo se vysazuje jako motýlí keř). Je lákavá pro včely a motýly.

Řebříček

Řebříček má rád sušší slunečná místa a láká včely i motýly. Nenechte jej ovšem vyrůst do větších objemů, může pak působit jako plevel.

Slunečnice

Slunečnice je vzrostlá bylina, pro kterou je vhodné přímé slunce. Její krásné květenství láká především včely a ptáky.

Kokarda

Kokarda kvete dlouho a láká jak včely, tak noční motýly či ptáky. Její krásně květy jsou navíc ozdobou každé zahrady. Vysazuje se na suchých slunných místech, vlhkost jí škodí.

Vlčí bob

Vlčí bob opylují především motýly. Je možné jej vysazovat jak na slunci, tak ve stínu a postupně zlepšuje kvalitu půdy.

Fotografie: Pixabay