I když jsou všichni doma velmi čistotní, mohou se v každé domácnosti projevit pachy. Příčina může být různá, tedy od mazlíčků po vaření nebo neudržované spotřebiče.
Určitě se hodí mít doma po ruce plechovku osvěžovače vzduchu, díky níž můžete kterýkoli zápach „přerazit“. Problém však nastává ze dvou důvodů. Je to pouze likvidace následků, nikoli zdroje. A další rozměr je společenský – osvěžovač dojde zrovna ve chvíli, kdy zvoní rodinná návštěva. A přestože vy jste se s domácími pachy už sžili a tolik vám nevadí, pro kohokoli zvenku to může být doslova šok. Jak se tedy zápachu v domácnosti skutečně zbavit?
Skutečně efektivní větrání
Toto je základní mechanismus zbavování prostoru zápachu, musí se ale provést správně. Otevřete proto okna a dveře naproti sobě, čímž vznikne skutečně funkční a cílený průvan. Předtím ještě v místnostech rozvěste čajové sáčky s dostatečnou vůní. Výměna vzduchu vyžene pachy a rozšíří aroma z čajových sáčků do prostoru.
Vonné svíčky a esenciální oleje
Esenciální oleje jsou vynikajícím způsobem, jak provonět celou domácnost. Jde sice o dočasné, leč velmi účinné řešení. Do rozprašovače nalijte sklenici vody, přidejte lžičku aromatické látky a protřepejte. Roztok pak rozprašte v místnosti, klidně pokropte i koberec. Stejnou službu udělají i vonné svíce. Nejsou tak silné, ale zase je prakticky nebudete vnímat. Jen pozor na blízkost hořlavých materiálů v okolí.
Osmažte kávová zrna
Atypický postup, který si však mnoho hospodyněk pochvaluje. Do nažhavené pánve dejte hrst kávových zrn. Trochu je opečte a projděte se s celou pánví po domě. Káva totiž dokonale pohlcuje jakékoli vůně. Zrnka můžete i vhodit k plamenu klasické svíčky, čímž z ní uděláte částečně aromatickou. Mletá káva se dá zase nasypat do speciálních lamp určených k aromaterapii. Proto kávu používají i pašeráci, když maskují vůni narkotik.
Pálení bobkového listu
Toto oblíbené koření, spojené hlavně s přípravou masa, se používá i na eliminaci zápachu v domě. Zapalte několik listů a opět se s nimi projděte po místnostech. Ve starověku takto vyháněli zlé duchy.
Domácí osvěžovač vzduchu
Dají se samozřejmě koupit, avšak můžete si vytvořit vlastní náplň. Tento proces je hospodyňskou alchymií, která nezatíží peněženku. Ta sestává ze 3 polévkových lžic hrubé soli, 1 kusu hřebíčku a 1 lžíce alkoholu. Na závěr přidejte kalíšek své oblíbené ústní vody a směs postavte do rohů nebo na parapety oken.
Vyměňte drahé osvěžovače z obchodu za přírodní, které si připravíte z pohodlí domova
Další suroviny a možnosti
Pachy perfektně maskuje uvařená skořice či vanilka. S tímto „nápojem“ v rukách projděte celou domácnost, 1 šálek pak položte na vhodně zvolené místo. Chcete-li eliminovat nepříjemný pach v konkrétní místnosti, vařte půl hodiny polovičku citronu v hrnci bez pokličky. Do vody přidejte ještě několik kousků hřebíčku.
Do horké trouby dejte kúru pomeranče nebo mandarinky. Eliminuje to pachy, které v troubě zůstávají po pečení jídla. Klasikou jsou pak látkové sáčky s bylinkami, jež můžete dát prakticky kamkoli po domě. Výbornou volbou jsou citrusová kúra, kávová zrnka, případně tyčinky skořice. Tyto vůně obvykle nemá rád hmyz a další „vetřelci“, takže doslova zabijete 2 mouchy jednou ranou.
Sůl versus pachy
Zápach pohltí také sůl zahřátá na litinové pánvi. Jen na ni nasypte hrst soli a zahřejte ji a pak se s pánví projděte po domě. V mikrovlnné troubě můžete ohřát plátek citronu, případně šálek naředěné šťávy. Kuchyně bude plná citrusové vůně.
Zdroj: Takprosto